مقالاتمقالات اجتماعی

افزایش تعداد تیراندازی های پلیس کانادا در سال 2022

جیمز هانا با حیوانات و کودکان مهربان بود. او انسانی سخاوتمند و عاشق سفر بود. خانواده جیمز می ‌گویند که او به آینده بسیار امیدوار بود، اما گلوله‌ای که از تفنگ یک افسر پلیس ادمونتون شلیک شد، آینده او را با خود برد. این مرد 59 ساله در سوئیت زیرزمین منزل خود در حال تماشای تلویزیون بود که در ماه فوریه کشته شد.

پلیس گفته که افسران پلیس در حال تعقیب یک مظنون به سرقت بودند که این اتفاق رخ داده است. در این تعقیب و گریز مظنون 36 ساله که اسلحه اسباب بازی به دست داشته، نیز کشته شد.

خانواده و نزدیکان جیمز هانا می‌خواهند بدانند که چرا او توسط پلیس در خانه خودش کشته شده است؛ آنها می خواهند نحوه آموزش نیروهای پلیس، خصوصا در مورد استفاده از سلاح گرم، بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. نهاد ناظر پلیس آلبرتا در حال بررسی این پرونده است.

براساس یک آمار موثق، پلیس در فاصله بین 1 ژانویه تا 30 نوامبر در کانادا به 87 نفر تیراندازی کرده که 46 نفر از آنها کشته شده اند. این آمار براساس اطلاعات پلیس، واحدهای تحقیقاتی مستقل و گزارش ‌های روزنامه های کانادایی تهیه شده است.

این آمارها زمانی نگران کننده می شوند که آنها را با آمارهای سال های 2021 و 2020 مقایسه کنیم، در این صورت شاهد یک روند تصاعدی نگران کننده خواهیم بود. به عنوان مثال افسران پلیس در سال 2021 به 70 نفر تیراندازی کرده اند و 37 نفر از آنها کشته شده اند.

تمیتوپ اوریولا، استاد جرم شناسی و دانشیار دانشگاه آلبرتا گفت که افزایش تعداد برخوردهای مرگبار با پلیس نگران کننده است. او معتقد است که چندین عامل از جمله آموزش ناکافی، اتکای بیش از حد به زور و عدم پاسخگویی نیروهای پلیس، به این فاجعه دامن زده اند. جنبش های جهانی در سال 2020 خواستار پاسخگویی و شفافیت بیشتر پلیس شدند. این نشان می دهد که این روند خطرناک سال هاست که آغاز شده و باید فکری برای آن شود. 

حداقل پنج مورد تیراندازی در این ماه رخ داده که در این آمار ذکر نشده است. در یکی از این حوادث، مردی شش نفر را در یک کاندو در منطقه تورنتو به رگبار بست.

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که هدف تیراندازی نیروهای پلیس قرار می گیرند، مردان جوان هستند. از این تعداد بیش از 40 درصد آنها را افراد بومی و یک چهارم آنها را رنگین پوستان تشکیل می دهند.

در حدود 80 درصد از این تیراندازی ها، مظنون دارای سلاح بوده که 62 درصد از آنها سلاح گرم بوده اند.

آکواسی اوسو بمپا استادیار دانشگاه تورنتو که در رشته پلیس تدریس می‌کند، در این باره گفت: «بسیاری از افرادی که هدف این تیراندازی ها قرار می گیرند، مجرمانی سرسخت یا افرادی خشن نیستند، بلکه افرادی هستند که دارای مشکلات روانی یا اعتیاد می باشند».

طبق گزارش واحد تحقیقات ویژه ناظر پلیس غیرنظامی انتاریو، آلن اندکیلد از نظر عقلی مشکل داشت؛ او در ماه آگوست قصد خودکشی داشت که به ضرب گلوله پلیس کشته شد. این پیرمرد 70 ساله قبل از اینکه به خیابان برود و با قمه دستش جلب توجه کند، با شماره 911 تماس گرفت.

افسران پلیس در ابتدا سعی کردند با استفاده از یک تفنگ بی ‌حسی، اندکیلد را متوقف کنند و به او گفتند که قمه اش را رها کند؛ اما او به سمت آنها حرکت کرد و مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفت. ناظر پلیس در اوایل این ماه گفت که هیچ دلیل منطقی برای طرح اتهام جنایی علیه پلیس در این پرونده وجود ندارد.

پلیس منطقه واترلو در ماه آوریل یک تماس اضطراری دریافت کرد که منجر به تیراندازی و مجروح شدن یک مرد 22 ساله شد. گزارش واحد تحقیقات ویژه، حاکی از این است که افسران پلیس با خواهر این مرد صحبت کرده اند. و او توضیح داده که برادرش مشکل روانی دارد و هیچ گونه سلاحی به همراه ندارد.

در یک لحظه افسر پلیس فکر کرد اسلحه ای را در جیب این مرد دیده است، به همین دلیل به سوی او تیراندازی کرد؛ بعدا معلوم شد که این اسلحه تقلبی بوده است. ناظر پلیس انتاریو در گزارشی اعلام کرد که هیچ دلیلی برای طرح اتهامات جنایی علیه این افسر پلیس وجود ندارد.

و ….

تعداد این پرونده ها بسیار زیاد است و در هر کدام از آنها فاجعه ای رخ داده است. هر چند نیروهای پلیس گاهی اوقات برای محافظت از جان خود، مجبور به این کار می شوند؛ اما شواهد نشان می دهند که چیزی در این میان درست نیست و باید برای رفع این مشکل چاره ای اساسی اندیشیده شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید