اخباراخبار کانادا

افزایش بی سابقه قیمت مسکن کانادایی ها را برای تحمل رکود آماده کرده است

در دهه گذشته نسبت وام به ارزش ملک در بیشتر بازارهای املاک از جمله تورنتو کاهش یافته است. با این وجود هنوز هم مصرف کنندگان با فشارهای عدیده ای در این زمینه مواجه هستند.

طبق گزارش جدید RE/MAX کانادا، تحمل رکود بازار مسکن برای کانادایی ها به دلیل بالارفتن سهم تملک آنها در چند سال اخیر، نسبت به 10 سال قبل راحت تر شده است.

این شرکت کاهش 3.3 درصدی قیمت مسکن ملی در سال جاری را پیش بینی کرده است. طبق گزارش شاخص مسکن این شرکت در سال 2023 که روز سه شنبه منتشر شد، افزایش قیمت مسکن در دهه گذشته به این معنی است که نسبت وام به ارزش ملک برای کانادایی ها کاهش یافته است.

این نسبت برای ارزیابی میزان وام در برابر ارزش خانه متقاضی وام مسکن مورد استفاده قرار می گیرد و براساس این گزارش در 8 بازار از 12 بازار بزرگ مسکن کانادا بین سال‌ های 2012 تا 2022 کاهش یافته است. این بدان معنی است که سهم تملک وام گیرندگان بیشتر از سهم وام است و این به نوعی بازپرداخت وام مسکن توسط آنها را تضمین می کند.

کریستوفر الکساندر رئیس RE/MAX گفت: «از آنجایی که نرخ‌ های وام مسکن مدت ها بسیار پایین بود، مردم ماه به ماه بخش ‌های زیادی از وام‌ های مسکن خود را تسویه کردند.

قطعا نمی توان انکار کرد که برخی از صاحبان مسکن به دلیل افزایش اخیر بهره وام های مسکن تحت فشار قرار می گیرند، اما به نظر من وضعیت کلی جامعه از این جهت به نسبت یک دهه قبل، بسیار بهتر شده است».

این گزارش زمانی منتشر می شود که حدود یک ماه پیش مدیران اجرایی بزرگترین بانک ‌های کانادا هشدار دادند که ده‌ ها هزار کانادایی ممکن است به دلیل افزایش نرخ های بهره وام مسکن، دیگر قادر به پرداخت قسط های وام های خود نباشند.

الکساندر گفت که نسبت وام به ارزش ملک، یکی از معیارهایی است که بانک ها برای ارزیابی ریسک وام گیرندگان از آن استفاده می کنند.

براساس این گزارش، پایین ‌ترین نسبت وام به ارزش ملک در گران ‌ترین بازارهای املاک کانادا دیده می شود. با این وجود براساس آمارهای این گزارش در بازارهای بزرگ تورنتو، همیلتون و ونکوور کاهش نسبت وام به ارزش ملک به نسبت 10 سال قبل کاملا محسوس است.

این نشان می دهد که کانادایی ها در این مدت امتیازات اعتباری خود را افزایش داده و معوقات وام مسکن خود را کاهش داده اند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید