مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش بی سابقه قیمت اتوموبیل در کانادا

خودتان را آماده کنید! زیرا بر اساس گزارش شاخص قیمت گذاری  AutoTrader•ca میانگین قیمت یک وسیله نقلیه جدید در ماه جولای در کانادا به رکورد 66288 دلار رسید که نشان دهنده یک رشد 21 درصد در یک سال اخیر و رشد 47 درصدی در 4 سال اخیر است.

این افزایش قیمت در کنار افزایش نرخ بهره، باعث افزایش معوقات وام های اتوموبیل شده است. به همین دلیل یکی از کارشناسان این صنعت معتقد است که رانندگان در آینده نزدیک مجبور می ‌شوند به خاطر اینکه بتوانند اقساط ماهانه اتومبیل های خود را مدیریت کنند.

یا اتوموبیل ارزان تری خریداری کنند و یا اینکه مدت بازپرداخت اقساط وام اتوموبیل خود را طولانی تر کنند. 

باریس آکیورک که معاون بخش تحلیل اطلاعات در وب سایت AutoTrader•ca که یک بازار آنلاین برای اتوموبیل های نو و دست دوم محسوب می شود ، در این باره گفت: ما اکنون با یک افزایش دورقمی مواجه هستیم، وضعیتی که من تاکنون مانند آن را ندیده ام.

این افزایش برای ساکنان آلبرتا و بریتیش کلمبیا بسیار بیشتر بود زیرا در آلبرتا، میانگین قیمت یک اتوموبیل جدید به 69764 دلار رسید که نسبت به جولای 2022 افزایش 18 درصدی را نشان می دهد.

در بریتیش کلمبیا نیز میانگین قیمت اتوموبیل نسبت به جولای 2022 حدود 19 درصد افزایش یافت. اما وضعیت در کبک بسیار بدتر بود و این نسبت در آنجا به 27 درصد رسید.

افزایش قیمت اتوموبیل های جدید، به معنی افزایش بار مالی بر دوش کانادایی ها است. به گفته شرکت تحقیقاتی •J•D Power، متوسط مبلغ تامین شده برای یک وسیله نقلیه جدید در سه ماهه چهارم سال 2022 حدود 53023 دلار بود، در حالی که همین رقم در مدت مشابه چهار سال پیش 42359 دلار بود.

درضمن نرخ بهره لیزینگ اتوموبیل های جدید از 2.8 درصد در سه ماهه چهارم سال 2018 به 5.5 درصد در مدت مشابه سال 2022 افزایش یافته است.

چارلز برنارد اقتصاددان ارشد انجمن فروشندگان اتوموبیل کانادا و عضو فدراسیون انجمن ‌های فروشندگان استانی و منطقه ‌ای در این باره گفت: با توجه به پیش بینی اقتصاددانان، بانک مرکزی کانادا همچنان برای مهار نرخ تورم، به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد. به همین دلیل به نظر من نرخ بهره وام ‌های لیزینگ اتومبیل به طور متوسط به 7 درصد خواهد رسید.

 

با این وجود، این افزایش برخلاف آنچه ما تصور می کردیم، چندان تاثیری بر تقاضا در بازار اتومبیل نداشته است. زیرا بر اساس داده های گزارش CADA در سال 2022 حدود 1.64 میلیون دستگاه اتوموبیل جدید در بیش از 3430 نمایندگی در سراسر کشور فروخته شده اند.

برنارد پیش بینی می کند این رقم تا پایان سال 2023 به 1.7 میلیون دستگاه اتوموبیل جدید برسد. 

براساس آمارها کانادایی ها در جولای 2023 به طور متوسط ماهانه 797 دلار اقساط اتوموبیل جدید خود را پرداخت کرده اند.

طبق گفته AutoTrader، این رقم نسبت به جولای 2019 یعنی زمانی که اقساط ماهانه اتوموبیل 577 دلار در ماه بود، 38 درصد افزایش یافته است.

ربکا یانگ رئیس بخش اقتصاد مقاومتی در بانک نوا اسکوشیا، معتقد است که قیمت خرید و نرخ تامین مالی، باعث افزایش هزینه مالکیت اتوموبیل شده است. از طرف دیگر تعداد رانندگان نیز بیشتر شده است، به همین دلیل فرصت های چندانی برای تامین مالی یک وسیله نقلیه جدید وجود ندارد.

از طرف دیگر دانیل راس تحلیلگر ارشد Canadian Black Book که ارزش اتوموبیل های دست دوم را بررسی می کند، معتقد است که تاثیر افزایش نرخ بهره هنوز واقعا احساس نشده است.

به نظر او، کسانی این تغییر را واقعا احساس می کنند که مجبورند با قیمت های جدید سوار یک اتوموبیل جدید شوند. درنتیجه بسیاری از مصرف کنندگان یا مجبورند اتوموبیل ارزان تری تهیه کنند و یا اینکه دوره بازپرداخت اقساط اتوموبیل خود را طولانی تر کنند. 

شواهد نشان می دهند که همین الان هم برخی از کانادایی ها تنش مالی ناشی از مالکیت وسیله نقلیه خود را با تمام وجود احساس می کنند.

بر اساس گزارش اخیر آژانس رتبه ‌بندی اعتباری  Equifax معوقات وام ‌های اتوموبیل نسبت به معوقات سایر انواع اعتبارات مالی، با سرعت بیشتری در حال افزایش است. 

دانیل راس در این باره گفت: ما شاهد افزایش معوقات در فضای اتوموبیل هستیم، این موضوع بر رتبه اعتباری افراد و شرایط مالی آنها تاثیر منفی می گذارد. از آنجایی که نرخ بهره وام ها همچنان بالا است و انتظار می رود بالاتر هم برود، منطقی است که موسسات مالی در شیوه های وام دهی خود تجدیدنظر کنند و در این زمینه سخت گیری های بیشتری به عمل بیاورند. 

اما اینها تنها مشکلات پیش روی متقاضیان جدید خرید اتوموبیل نیستند. زیرا در حال حاضر تقاضا برای اتوموبیل های تمام برقی و هیبریدی به شدت افزایش یافته است و این در حالی است که زمان انتظار این اتوموبیل ها بسیار طولانی است. همین امر باعث کاهش عرضه اتوموبیل در بازار شده است و همین موضوع نیز درنهایت باعث افزایش قیمت اتوموبیل شده است. 

به همین دلیل شاید افزایش عرضه، اندکی از تنش بازار اتوموبیل را کم کند؛ هر چند بعید به نظر می رسد قیمت اتوموبیل به سطح قبل از شیوع کووید 19 بازگردد!

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید