مقالاتمقالات پزشکی

افزایش احتمال سرطان در افراد جوان!

دو دهه پیش دکتر اندرو چان به عنوان یک پزشک گوارش با واقعیت تلخی مواجه شد. افراد جوان دارای ظاهر سالم به دفتر او می‌آمدند که بعد از انجام معاینه مشخص می شد که سرطان روده دارند. اگر چه او در زمینه ژنتیک سرطان‌های پرخطر تخصص داشت اما معاینه صورت گرفته توسط او نشان می داد که همه آن‌ها دارای سابقه بیماری خانوادگی نیستند و حتی بیشترشان هم چاق نبودند. برخی از آنها دوندگان ماراتن بودند و برخی گیاه‌خوار بودند. 

دکتر چان تصمیم گرفت به یکی از معماهای بیماری مدرن پاسخ دهد و آن معما این بود که: چرا سرطان‌هایی که قبلا در سنین بالاتر رخ می داد، امروزه در افراد جوان تر دیده می شود؟ بنا به آخرین گزارش انجمن سرطان آمریکا، موارد جدید در میان افراد جوان تر در بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ بین ۱ تا ۲ درصد در سال افزایش یافته است- در حالی که نرخ  ابتلا به سرطان در سایر گروه‌های سنی کاهش یافته است. بیست درصد از مبتلایان جدید به سرطان روده زیر ۵۵ سال هستند. 

آیا ما در دوران کودکی به غذاهای فرآوری شده اعتیاد داشتیم و باکتری های مفید روده را نابود کرده ایم؟ آیا مواد میکروپلاستیکی یا شیمیایی وارد بدن مان شده است؟ آیا سال‌ها مصرف بیش از حد الکل یا استرس کاری داشته ایم؟ یا شاید عامل دیگری موثر بوده است. 

طرح این سوالات باعث شد دکتر چان رهبری تیم پروژه مرتبط با این موضوع را به عهده بگیرد. این طرح ۲۵ میلیون دلاری توسط موسسه ملی سرطان ایالات متحده و گروه‌های تحقیقاتی بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و هند تامین بودجه شد. این تیم شامل متخصصین بیماری‌های بالینی و سرطان، شیمی‌دان‌ها و متخصصان علوم کامپیوتری می‌شود تا همه این عوامل را بررسی کنند. هم‌اکنون، دکتر یین کائو به عنوان همکار دکتر چان و متخصص بیماری‌ سرطان در حال ارائه یافته‌هایی است که مدعی است سرطان در افراد جوان‌تر بیشتر است. 

آنها تقریبا ۱۵۰ هزار نمونه خون را از طریق تجزیه و تحلیل داده‌های بانک اطلاعات زیستی انگلستان مورد بررسی قرار دادند. تیم دکتر کائو با بررسی 9 نشانه خونی از جمله کراتینین، پروتئین سی-واکنش پذیر، گلوکز و شمارش گلبول های سفید خون، نشان دادند که افرادی که پس از سال 1965 متولد شده‌اند نسبت به کسانی که میان سال‌های 1950 تا 1954 متولد شده‌اند، 17 درصد با شتاب بیشتری به سمت پیری جسمانی رفته اند. این شواهد نشان می‌داد بدن آن‌ها سریع‌تر پیر  شده و این موضوع با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه بود. نتایج تحقیقات افزایش 42 درصدی برای سرطان ریه و 22 درصدی برای سرطان‌های گوارشی را نشان داد. دکتر کائو به مجله Men’s Health گفت که تا قبل از انتشار نتایج نهایی، جزئیات بیشتری را اعلام نخواهد کرد.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید