اخبار کانادا

افزایش آمار بیماران، 5 سال پس از قانونی شدن ماری جوانا در کانادا 

هنگامی که کانادا در اکتبر 2018 مصرف تفننی ماری جوانا را قانونی اعلام کرد، هدف آن بهبود ایمنی و سلامت عمومی و از میدان خارج کردن بازار غیرقانونی ذکر شد. پنج سال بعد، کارشناسان بهداشت عمومی می گویند قانونی شدن ماری جوانا با برخی نگرانی های جدی مرتبط است.

طبق گزارش انجمن پزشکی کانادا به قلم بندیکت فیشر، استادیار مرکز تحقیقات کاربردی سلامت روان و اعتیاد در دانشگاه سایمون فریزر – ونکوور، بیش از یک چهارم بزرگسالان کانادایی – 27 درصد- ماری جوانا مصرف می کنند. این میزان در سال 2017، حدود 22 درصد بود.

فواید ماری جوانا:

هرچند انجمن پزشکی به هیچ مزیت مستقیم سلامتی ناشی از قانونی سازی اشاره نکرده، اما به مزایای اجتماعی از جمله کاهش قابل توجه بازداشت ها و اتهامات کیفری و همچنین کاهش انگ مرتبط با مصرف ماری جوانا اشاره نموده است. 

مضرات ماری جوانا:

پس از قانونی شدن، افزایش مسمومیت‌ های با ماری جوانا در میان کودکان خردسال در استان‌ هایی که مصرف نوع خوراکی‌ آن مجاز است، مشاهده شد. هرچند این رویدادها نادر بودند، اما اهمیت بسته بندی ایمن برای جلوگیری از دسترسی کودکان را برجسته کردند. 

در یک گزارش دیگر به آمار بستری شدن جوانان در چهار استان کانادا – چه قبل و چه بعد از قانونی شدن – پرداخته شد. نویسندگان گزارش داده های بستری شدن نزدیک به هفت میلیون فرد 15 سال به بالا در انتاریو، کبک، آلبرتا و بریتیش کلمبیا را بررسی کردند. طبق این گزارش، در یک دوره هفته ساله از ژانویه 2015 تا مارچ 2021 ، یکصد و پنج هزار مورد بستری به دلیل مصرف ماری جوانا ثبت شد. یک سوم از این افراد 15 تا 24 ساله بوده و نزدیک با 66 درصد مرد بودند. 

در سال‌ های اولیه قانونی‌ سازی، به دلیل کنترل محصولات و دسترسی محدود به فروشگاه ها، میزان بستری شدن در بیمارستان تغییر چندانی نکرد. اما طی سال های بعد و افزایش دسترسی به فروشگاه ها، موارد بستری شدن در بیمارستان به ویژه در میان افراد 25 ساله و بالاتر، نیز بیشتر شده است•  

کارشناسان می گویند روان پریشی ناشی از مصرف ماری جوانا در افزایش نسبی موارد بستری شدن در بیمارستان نقش داشته است هم ژنتیک و هم عوامل محیطی برخی افراد را مستعد مصرف ماری جوانا و ابتلا به اسکیزوفرنی (روان پریشی) می کند. اما تحقیقات بیشتر برای درک این خطر مورد نیاز است. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید