اخباراخبار کانادا

 افت بسیار شدید در بازار املاک و مستغلات جنوب انتاریو

به تدریج که فشار همه گیری بر روی بازار مسکن از بین می رود، املاک و مستغلات برخی از مناطق حومه ای  نسبت به دوران اوج قیمت مسکن، دچار افت بسیار شدیدی می شوند.

این اصل در مورد برخی از مناطق حومه تورنتو صدق می کند، این مناطق که در طول دوران همه گیری با افزایش سرسام آور قیمت مسکن مواجه بودند، اکنون برخلاف آن روزها، با افت بی سابقه قیمت مسکن مواجه هستند. 

براساس داده ‌های هیئت منطقه ‌ای املاک و مستغلات تورنتو، قیمت تمام خانه ‌ها در کلانشهر تورنتو به طور متوسط 21 درصد کاهش یافته است، همین امر باعث شده که متوسط قیمت مسکن در این منطقه از 1.33 میلیون دلار در فوریه گذشته به 1.05 میلیون دلار در دسامبر کاهش یابد؛ به عقیده اقتصاددانان افت شدید قیمت مسکن در تورنتو به دلیل افزایش شدید نرخ بهره بانکی توسط بانک مرکزی کانادا برای مقابله با تورم است.

اقتصاددانان مرز 30 درصدی را به معنی سقوط بازار مسکن می دانند، این زمانی رخ می دهد که قیمت مسکن در یک بازار بیش از 30 درصد افت کند، این اتفاقی است که هم اکنون در تورنتو به حقیقت پیوسته است. 

اما چرا افت بازار مسکن در حومه کلانشهر تورنتو تا این اندازه محسوس بوده است؟ کارشناسان می ‌گویند در طول دوران همه ‌گیری، افراد بیشتری به دورکاری روی آوردند، همین امر باعث شد که خیلی ها زندگی در حومه شهرهای بزرگ را به زندگی در مرکز این شهرها ترجیح بدهند؛ این کوچ دسته جمعی درنهایت افزایش قیمت املاک حومه شهرهای بزرگ را به دنبال داشت. این دوره صعودی تا فوریه 2022 ادامه پیدا کرد و با افزایش سرسام آور قیمت ها در مناطق دورهام، پیل و یورک همراه بود اما وقتی کم کم بساط کرونا پیچیده شد و نرخ بهره بانکی افزایش پیدا کرد، این حباب ترکید.

جالب اینجاست که تمام مناطق از این سقوط به یک اندازه متضرر نشده اند و املاک برخی از مناطق در این دوره افت بیشتری را تجربه کرده اند. کارشناسان معتقدند که هر چه یک منطقه از مرکز شهر دورتر باشد، در صورت تعدیل بازار، افت بیشتری را تجربه می کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید