اخباراخبار کانادا

اعلان جنگ بانک مرکزی کانادا علیه قشر کارگر با افزایش نرخ بهره  

کانادا- دبیر بزرگترین اتحادیه کارکنان بخش خصوصی کانادا می گوید تیف مکلم، رئیس بانک مرکزی، جنگ طبقاتی را علیه کارگران به راه انداخته و زمان آن رسیده که افزایش نرخ بهره را متوقف کند.

لانا پین، دبیر Unifor که بیش از 300 هزار شاغل بخش خصوصی را نمایندگی می کند، گفت: سیاستگذاران – از جمله رئیس بانک مرکزی – به جای واکنش مناسب برای توقف سودجویی، رفع تنگناهای زنجیره تامین و کمک به کارمندان و کارگردان، آنها را هدف قرار داده و جنگ طبقاتی علیه این قشر اعلام کرده اند. سهامداران و مدیران شرکت ها در حالی که کارکنان با تورم بالا دست و پنجه نرم می کنند، پاداش و سود سهام بیشتر دریافت می کنند.

واقعیت این است که بانک مرکزی کانادا سریع تر از همتایان خود در کشورهای دیگر، نرخ بهره را افزایش داده است. نرخ بهره پایه در کانادا در حال حاضر 3.75 درصد، در آمریکا 4 درصد، در بریتانیا 3 درصد و اتحادیه اروپا 2 درصد است. 

پین افزود: بانک مرکزی حتی با وجود کاهش نرخ تورم، به روند افزایش نرخ بهره ادامه می دهد و این رنج بیهوده زیادی برای کارگران شاغل ایجاد می کند. 

مکلم در مصاحبه اخیر با سی بی سی گفت اگرچه افزایش نرخ بهره زندگی را برای بسیاری از کانادایی ها سخت تر می کند، اما ضروری است، در غیر اینصورت کانادایی ها باید همچنان تورم سنگین را تحمل کنند. 

تحلیلگران می گویند اگر بانک مرکز علیرغم بالا بودن نرخ تورم، روند افزایش نرخ بهره را سریع تر از زمان مناسب متوقف کند، مجبور می شود در آینده اقدامات تهاجمی تری انجام بدهد. از سوی دیگر، اگر پس از کاهش نرخ تورم بصورت پایدار، نرخ بهره به روند افزایش ادامه بدهد، بسیاری از کانادایی ها بیهوده زیان خواهند دید. 

مکلم تاکید کرده که با توقف روند افزایش نرخ بهره مخالف است و حتی به افزایش بیشتر نیاز هست. با این حال او گفت که کانادا به تدریج در حال نزدیک شدن به پایان این چرخه می باشد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید