اخباراخبار جهان

اعتراضات گسترده در ایران در واکنش به درگذشت مهسا (ژینا) امینی

مهسا امینی دختر کرد سقزی که به همراه خانواده اش به تهران سفر کرده بود، بعد از ظهر سه شنبه پس از خروج از مترو توسط ماموران گشت ارشاد به جرم آنچه آنها بدحجابی می نامند، با توسل به زور سوار ون گشت ارشاد شد. بررسی پوشش زنان در قالب گشت های خیابانی از سال 1979 در قانون ایران به تصویب رسیده و از آن زمان تاکنون با عناوین مختلف به کار خود ادامه داده است. 

سپس این دختر 22 ساله به بازداشتگاه بدنام وزرا منتقل شد، جایی که قرار بود با سایر زنانی که به دلیل بدحجابی دستگیر شده اند، به اصطلاح ارشاد و راهنمایی شود. او چند ساعت بعد به طرز مشکوکی درگذشت. پلیس در پاسخ به اعتراضات گسترده، نوار تقطیع شده ایی را از دوربین مداربسته این مکان منتشر کرد. در این تصاویر مهسا امینی در حالی که مشغول جر و بحث درباره پوشش خود با مامور گشت ارشاد است به ناگاه نقش بر زمین می شود، سپس او در حالی که دارای علائم حیاتی پایینی است به بیمارستان منتقل می شود و روز جمعه بدون اینکه از کما خارج شود، فوت می کند.

تا کنون هیچ توضیح روشنی در مورد مرگ مهسا امینی داده نشده است، هر چند هر گونه توضیح احتمالی نیز با عدم اطمینان جامعه مواجه می شود. پس از درگذشت مهسا هزاران نفر در شهرهای مختلف ایران از جمله سقز، سنندج، تهران، مشهد و … به خیابان ها ریختند و خواستار برچیده شدن بساط گشت ارشاد شدند. زنان سقزی در مراسم تشییع جنازه مهسا با از سر برداشتن روسری، ضمن همدردی با اعضای خانواده مهسا، خواستار حذف قانون حجاب اجباری شدند؛ بعدها دختران سنندجی نیز به همین کارزار پیوستند و روسری های خود را از سر برداشتند.

این اولین باری نیست که افراد بیگناه اعم از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و شهروندان غیر نظامی، بعد از ناپدید شدن، به گونه ایی مرموز فوت می کنند. نکته مشترک همه این اتفاقات، عدم پاسخگویی صاحبان قدرت و سرپوش گذاشتن بر آنها است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید