اخباراخبار جهان

اظهار نظر جدید طالبان: اگر زنان در انظار عمومی صورت شان را برای مردان نمایان کنند، ارزش خود را از دست می‌دهند!

سخنگوی یکی از وزارتخانه های کلیدی دولت طالبان در افغانستان گفت که اگر زنان چهره خود را در انظار عمومی به نمایش بگذارند و مردان صورت آنها را ببیند، ارزش خود را از دست می دهند. او گفت علمای دینی در افغانستان معتقدند که زنان باید هنگام حاضر شدن در ملاء عام، صورت خود را بپوشانند. 

مولوی محمدصادق عاکف، سخنگوی وزارت معاونت و فضیلت طالبان روز پنج شنبه 17 آگوست در یک مصاحبه شرکت کرد. او گفت عیان بودن چهره زنان در ملاء عام باعث بی ارزشی آنان می شود و تنها راه رعایت حجاب در دین اسلام به زعم او، پوشاندن صورت است. 

طالبان از ماه آگوست سال 2021 بر افغانستان مسلط شده اند. آنها به بهانه عدم رعایت حجاب اسلامی توسط زنان، آنها را از تحصیل، اشتغال و حضور در مکان های عمومی منع کرده اند. 

مولوی محمدصادق عاکف، سخنگوی وزارت معاونت و فضیلت طالبان در این مصاحبه که با آسوشیتدپرس انجام داد گفت که اگر چهره زنان در انظار عمومی نمایان شود، احتمال فتنه یا به گناه افتادن مردان وجود دارد.

عاکف گفت: «دیدن زنان بدون حجاب در برخی مناطق شهرهای بزرگ غیر قابل تحمل است. علمای ما نیز معتقدند که چهره زنان باید پنهان باشد. این کار هیچ آسیبی به چهره یک زن وارد نمی کند. زن ارزش خودش را دارد و با نگاه مردها به او، این ارزش کاهش می یابد. خداوند به زنان با حجاب احترام می گذارد و این ارزش بسیار والایی است». 

دکتر تیم وینتر که استاد کرسی شیخ زاید مطالعات اسلامی در دانشکده الهیات دانشگاه کمبریج است، در این باره گفت: «در اسلام هیچ دستوری برای پوشاندن صورت وجود ندارد. به همین دلیل طالبان همواره تلاش کرده اند چیزی را در قرآن پیدا کنند که تفسیر آنها از حجاب را تایید کند.

اما حتی نام آنها نشان می دهد که آنها کارشناسان خبره مذهبی نیستند. زیرا کلمه طالبان به معنای دانش‌آموز است.

طالبان بر اساس آموزه های کتاب ‌های درسی مورد استفاده در مدارس روستایی و مدارس دینی عمل می ‌کنند. این در حالی است که علمای مسلمان طالبان هرگز سطح علمی مناسبی نداشته اند و همین امر باعث شده که در دنیای اسلام منزوی شوند».

محدودیت ‌های طالبان بر دختران و زنان خشم جهانی، از جمله برخی از کشورهای مسلمان ‌نشین را برانگیخته است.

گوردون براون، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، گفت که دادگاه کیفری بین ‌المللی باید رهبران طالبان را به جرم جنایت علیه بشریت به دلیل ممانعت از تحصیل و اشتغال دختران و زنان افغان، تحت تعقیب قرار دهد.

عاکف در این مصاحبه اظهار داشت که آنان در زمینه اجرای قوانین خود در افغانستان با هیچ مشکلی روبرو نیستند و مردم افغان از تصمیمات آنها در مورد زنان حمایت می کنند. 

او در این باره گفت: «مردم می خواستند شریعت اسلامی را در اینجا پیاده کنند. اکنون ما در حال اجرای شریعت اسلام هستیم. تمام احکامی که ما پیاده می کنیم همان احکام اسلام هستند و ما هیچ چیزی را به آنها اضافه نکرده ایم. احکام شرعی اسلام 1400 سال پیش صادر شده اند و تاکنون هیچ تغییری نکرده اند.

اکنون زنان در جامعه ما از آرامش برخوردارند و دیگر مانند قبل، نگاه های مردان آنها را اذیت نمی کند».

از طرف دیگر دولت طالبان ادعا می کند که بساط نوشیدن مشروبات الکلی را در افغانستان کاملا برچیده است. 

این وزارتخانه در ساختمانی محصور در نزدیکی قصر دارالامان در کابل پایتخت افغانستان قرار دارد. برخی از نگهبانانی که در حال انجام وظیفه بودند به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که ورود زنان به محل وزارتخانه ها ممنوع است.

از طرف دیگر شعارهایی که بر در و دیوار این وزارتخانه خودنمایی می کنند، نشان می دهد که عزم آنها برای تنگ تر کردن حصار محاصره مردم، جزم شده است. برخی از این شعارها عبارتند از: «ترویج امر به معروف و نهی از منکر، وسیله موثر نظم اجتماعی است» و «امر به معروف و نهی از منکر جامعه را از بلا نجات می دهد».

عاکف گفت که این وزارتخانه برای بررسی اینکه آیا مردم از مقررات طالبان پیروی می کنند یا خیر، از شبکه ای از مقامات و مخبرین محلی استفاده می کند.

او گفت: «بازرسان ما در بازارها، اماکن عمومی، دانشگاه ها، مدارس و مساجد قدم می زنند. آنها از همه این مکان ها بازدید می کنند و مردم را تماشا می کنند. آنها با مردم صحبت می کنند و آنها را آموزش می دهند. ما آنها را رصد می کنیم و مردم نیز با ما همکاری می کنند و به ما اطلاع می دهند».

او در مورد اینکه آیا زنان می توانند برای تفریح به پارک های عمومی بروند، گفت: «اگر در چنین مکان هایی مرد وجود داشته باشد، آنها اجازه این کار را ندارند. اما در صورتی که یک فضا فقط به زنان اختصاص داشته باشد، آنها اجازه ورزش و تفریح دارند!».

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید