علم و دانش

اضطراب نشانه فشار خون بالا است و نه علت آن!

بر اساس مطالعه ‌ای جدید، فشار خون بالا بر چگونگی برخورد افراد با اضطراب تاثیر منفی می ‌گذارد.

این مطالعه که در مجله روانپزشکی عمومی (General Psychiatry) منتشر شد، دریافته است که میان فشار خون دیاستولیک (diastolic) – فشار در شریان‌ ها هنگام استراحت قلب بین ضربان‌ ها- و روان ‌رنجوری (neuroticism) ارتباط وجود دارد.

افرادی که بیشتر در معرض روان ‌رنجوری ‌اند، درگیر مقابله با اثرات منفی اضطراب مانند تحریک ‌پذیری و ناپایداری عاطفی خواهند بود.

کارشناسان دانشگاه شانگهای جیائو تونگ در چین هشت مطالعه ‌ای را که فشار خون 736 هزار و 650 نفر را در اروپا اندازه‌ گیری کرده بود، تجزیه ‌و تحلیل کردند. آن‌ ها این مطالعات را با سطح اضطراب، افسردگی، روان ‌رنجوری و رفاه عمومی شرکت‌ کنندگان مقایسه کردند.

درحالی ‌که پژوهش‌ های پزشکی مدت‌ هاست که فشار خون بالا، اضطراب و دلشوره را با هم مرتبط می ‌داند، اما مشخص نیست که آیا این احساس‌ های منفی ‌اند که ابتدا وجود داشته ‌اند، یا اثرات فیزیکی.

پژوهشگران روشی به نام تصادفی‌ سازی مندلی (Mendelian randomisation) را به کار گرفتند که از تنوع ژنتیکی برای تعیین خطرهای خاص استفاده می ‌کند.

آن ‌ها دریافتند که فشار خون دیاستولیک اثرات اتفاقی چشمگیری بر روان‌ رنجوری دارد. آن ‌ها هیچ اثری بر میزان اضطراب یا افسردگی پیدا نکردند.

نویسندگان در توضیح نتایج این مطالعه گفتند فشار خون، مغز و قلب را به هم مرتبط می ‌کند. از این رو، فشار خون ممکن است باعث افزایش بعضی از ویژگی‌ های شخصیتی شود؛ نظارت و کنترل مناسب فشار خون می ‌تواند برای کاهش روان ‌رنجوری، اختلالات خلقی ناشی از روان ‌رنجوری و بیماری‌ های قلبی عروقی مفید باشد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید