اخباراخبار کانادا

اصلاح ژنتیکی حشرات برای کنترل آفات نیازمند مباحث علمی بیشتر است

دانشمندان قصد دارند ژنتیک حشرات را علیه خود تغییر داده و به کشاورزان و پزشکان راه های جدیدی برای مبارزه با آفات ارائه کنند. این موضوع همچنین امیدواری ها برای مقابله با بیماری هایی چون مالاریا را افزایش داده است، اما نگرانی هایی نیز در مورد فناوری جدید وجود دارد. در واقع سوالات بسیاری در مورد کارایی این ابزارها، ایمنی و مناسب بودن آنها باقی است. 

در گزارش هفته گذشته آژانس مدیریت آفات (که مواد شیمیایی مورد استفاده برای مدیریت آفات را تنظیم می کند)، بر لزوم گفتگو و بحث متفکرانه در مورد نقش احتمالی این روش کاملا جدید برای مقابله با این معضل، تاکید شده است. 

ابزارهای ژنتیکی کنترل آفات می توانند به دلیل تأثیر بالقوه آنها بر اکوسیستم و همچنین به دلیل مغایرت آنها با ارزش های اجتماعی و فرهنگی، به طور چشمگیری رابطه ما با محیط زیست را تغییر دهند. مارک بلمونته، یکی از نویسندگان گزارش و زیست شناس دانشگاه مانیتوبا، می گوید کنترل ژنتیکی آفات به دلایل مختلفی مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از  آفت ‌کش‌ های سنتی، به دلیل مقاومت حشرات در برابر آنها و همچنین گرایش جوامع به جایگزین های ایمن تر، کاهش می یابد. ضمن اینکه تغییرات آب و هوایی نیز چالش های خود را ایجاد کرده است. 

پاسخ های ژنتیکی به این چالش ها می تواند تغییر ژنوم برای عقیم کردن آفت  و یا برای کاهش توانایی آفت برای بقاء در سرما، باشد. هر دوی این استراتژی ها را می توان به دو صورت استفاده کرد. برای مثال معرفی نرهای اصلاح ژنتیکی و عقیم شده به تعداد کافی و یا در روش دوم اصلاح ژنتیکی بصورتی که آفت را در برابر یک ماده شیمیایی خاص آسیب پذیر می کند. 

لازم به ذکر است که پشه های اصلاح شده ژنتیکی در حال حاضر در آفریقا علیه مالاریا آزمایش می شوند، بیماری که سال گذشته نزدیک به 620 هزار قربانی گرفت. رابرت اسلیتر، استاد دانشگاه کارلتون و رئیس هیئتی تنظیم کننده گزارش معتقد است این تعداد قربانی دلیل قانع کننده ای برای ادامه تحقیقات است و کنترل مالاریا دارای منافع عمومی قابل توجه می باشد.  

وی در عین حال تاکید کرد این مبحث در کانادا جدید است و نیازمند بررسی های بیشتر می باشد. از جمله آزمایش های میدانی کوچک به تنظیم کننده ها اجازه می دهد تا داده های محلی از مضرات و مزایای آن را ارائه دهند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید