مقالاتمقالات اجتماعی

اشعه ایکس فرودگاه ها چه جزییاتی را نشان می دهد؟

فرودگاه ها همیشه مکانی پر استرس برای مسافران بوده اند. عواملی مانند صف ‌های طولانی، تدابیر امنیتی و ترس همیشگی از دست دادن پرواز، باعث می شوند هر کسی احساس اضطراب کند. اما معمولا اسکنرهای بدن که جزء تاسیسات امنیتی فرودگاه ها هستند، بیشتر از سایر عوامل حساسیت آفرین می باشند. اما آیا می دانید که در هنگام عبور کردن از این دستگاه ها، چه اتفاقی برای بدن شما می افتد و کدام بخش های بدن شما به نمایش درمی آیند؛ در ادامه این مطلب بیشتر در این باره صحبت می کنیم.

اسکنر اشعه ایکس امنیت فرودگاه

همه چیز پس از بمب گذاری ناموفق لباس زیر در سال 2009 آغاز شد. این اتفاق منجر به ابداع فناوری backscatter  شد که در قالب آن بخش امنیت حمل و نقل (TSA) اسکنرهایی را تولید کرد که قادر به تولید تصاویر تمام بدن هستند. بر اساس گزارش ‌ها، تاکنون 174 اسکنر در 30 فرودگاه آمریکا مورد استفاده قرار گرفته اند که همگی با استفاده از پرتوهای ایکس، یک عکس تمام برهنه از هر مسافر را به تصویر می کشند. استفاده از این دستگاه ها با ایجاد واکنش های شدید در میان مسافران، باعث بروز جنجال های گسترده شد؛ مسافران از عبور از میان این دستگاه ها خودداری می کردند و همین امر باعث ایجاد مشکلات امنیتی و تشکیل صف های طولانی در فرودگاه ها شد. علاوه بر این، اسکنرهای Rapiscan  هر کدام 180 هزار دلار قیمت داشتند که از این جهت نیز به مذاق مالیات دهندگان خوش نیامدند.

برای اینکه بدانید که این دستگاه ها چه تصویری از بدن شما را به نمایش می گذارند، باید در ابتدا با نحوه کارکرد آنها آشنا شوید. در این دستگاه ها از فناوری Advanced Imaging Technology (AIT) استفاده می شود که برای استفاده در اسکنرهای امواج میلی متری توسعه داده شده است. این امواج از طریق لباس مسافر ارسال می شود، از پوست منعکس می شود و سپس تصویری را ایجاد می کند که توسط دستگاه تفسیر می شود. TSA تاکید می کند هدف از استفاده از این دستگاه ها، شناسایی هر گونه تهدیدات فلزی یا غیرفلزی است، از این رو برخلاف تصور برخی، بررسی ظاهر دقیق افراد در این میان هیچ اهمیتی ندارد.

نگرانی های حفظ حریم خصوصی و تکامل امنیت فرودگاه ها

نسخه های اولیه اسکنرهای بدن به دلیل نمایش تصاویر کاملا واضح از بدن مسافران، مشکلات جدی را در زمینه حفظ حریم خصوصی ایجاد کردند. این اسکنرها در سال 2013 به دلایل حفظ حریم خصوصی مسافران، از همه فرودگاه ها حذف شدند. حال این دستگاه ها به فرودگاه ها آمده اند که به جای ایجاد تصاویر آشکار، تنها تصاویری عمومی از بدن افراد تولید می‌ کنند و در عین حال این قابلیت را دارند که هر گونه تهدیدات احتمالی را شناسایی کنند.

در واقع همان طور که مسئولین فرودگاه ها تاکید می کنند، اسکن بدن مسافران با هدف ایجاد تصاویر عمومی از بدن آنها صورت می گیرد، نه تصاویر منحصر به فرد و دقیق.

TSA تاکید می ‌کند که این اسکنرها در حال حاضر فقط یک آواتار انسانی عمومی تولید می ‌کنند و در عین حالی که از حریم خصوصی افراد محافظت می کنند، با شناسایی تهدیدات بالقوه، جان آنها را نجات می دهند. آر کارتر لنگستون سخنگوی  TSAدر این باره گفت: «فناوری تصویربرداری امواج میلی ‌متری، اشیای داخل بدن مسافر را تشخیص نمی ‌دهد و به پوست نفوذ نمی کند».

سازمان TSA ادعا می کند که هدف از استفاده از اسکنرهای بدن فرودگاهی، شناسایی سلاح یا تهدیدات بالقوه فلزی و غیرفلزی است. بر اساس ادعاهای این سازمان، این فناوری در تشخیص خطرات بالقوه بسیار موثر است. با این وجود بسیاری از منتقدان استدلال می کنند که این دستگاه‌ ها خطاهای زیادی دارند، زیرا تاکنون آلارم های کاذب زیادی را ثبت کرده اند. 

یک کارشناس با زیر سوال بردن کارایی واقعی این اسکنرها، گفت: «به نظر من ظاهر این دستگاه ها در بخش امنیت فرودگاه ها، بیشتر از خودشان کاربر دارد. چون باعث ترسناک به نظر رسیدن این بخش می شوند».

امتناع از اسکنرهای بدن و نگرانی های ایمنی

بسیاری از مسافران به حق از ورود به این دستگاه ها خودداری می کنند و اقدامات امنیتی جایگزین مانند بررسی فیزیکی کامل را انتخاب می کنند. در این صورت مامورین TSA به جای این دستگاه ها، بازرسی بدنی افراد را بر عهده می گیرند. با این وجود در برخی موارد مسافران چاره ای جز عبور از این دستگاه ها ندارند.

سخنگوی TSA در پایان خطاب به مسافران گفت: «مسافران مطمئن باشند که چیزی برای نگرانی وجود ندارد. زیرا اسکنرهای AIT کاملا ایمن هستند».

روند تکامل اسکنرهای امنیتی فرودگاه ها باعث به وجود آمدن بحث ها و نگرانی های زیادی در مورد حفظ حریم خصوصی مسافران و کارآیی آنها شده است. از این رو باید دید با پیشرفت فناوری، چگونه این اقدامات امنیتی می توانند تعادل مناسبی را بین ایمنی مسافران و حق حفظ حریم خصوصی آنها ایجاد کنند.

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید