مقالاتمقالات پزشکی

استفاده جعلی از نام پاتولوژیست در نسخه‌های پزشکی 

در دنیای پزشکی، امنیت و اعتماد به نام پزشکان و داروخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است. اما با وجود این مسایل، گاهی اوقات رخدادهای ناخوشایندی رخ می‌دهد که نام یک پزشک معروف به طور ناعادلانه در نسخه‌های جعلی به عنوان نویسنده آن نسخه‌ها استفاده می‌شود. این موضوع اخیرا در شهر کلگری نیز رخ داده است. یکی از پزشکان این شهر به نام دکتر جیمز کاتن، که به عنوان یک پاتولوژیست در مرکز پیتر لوگ‌هید مشغول به کار است، با ماجرایی منحصر به فرد روبرو شد. او متوجه شد که نامش در نسخه‌های جعلی به عنوان نویسنده آن نسخه‌ها در داروخانه‌های انتاریو استفاده می‌شود. این امر برای او شگفت‌انگیز بود، زیرا به عنوان یک پاتولوژیست، او معمولا مشغول تجزیه و تحلیل نمونه‌های بافتی است و هیچ گونه تجویز دارویی ندارد. 

داروخانه‌های استان آلبرتا در تلاشند تا نسخه‌های جعلی را شناسایی کنند. به گزارش سی بی سی در ماه مه، جعل نسخه‌ها در این استان در حال افزایش است و تقریبا یک سوم آن‌ها از طریق پزشکان در مناطق دیگر کشور تهیه می‌شوند. دکتر کاتن اعلام کرده است که پنج داروخانه در انتاریو موفق به شناسایی نسخه‌های جعلی شده‌اند و در هر نامه فقط تغییرات کوچکی مثل تغییر در نام بیمار وجود دارد. به نظر می‌رسد احتمالا یک الگوریتم هوش مصنوعی نامه‌ها را تولید کرده و به صورت مکرر نام‌های مختلف را در آنها جایگزین کرده است. میلسون چان، مدیر داروخانه کوئین مدیکال در تورنتو، گزارش داد که چند هفته قبل نسخه‌های جعلی تحت نام پزشکان آلبرتایی، از جمله تعدادی به نام کاتن را مشاهده کرده است. نسخه‌های جعلی که در گذشته با آنها سر و کار داشته است، به صورت فیزیکی به داخل داروخانه آورده می‌شدند. 

به گفته چان، نشانگرهای مشکوک در نسخه ها شامل حجم زیاد قرص‌های تجویز شده و وجود پزشک و بیمار از استان دیگر است که پیگیری آنها را دشوارتر می‌کند. او اظهار داشت: با توجه به بحران مواد مخدری که در حال رخ دادن است، فکر می‌کنم داروسازان مسئولیت حفاظت از مواد تحت کنترل را بر عهده دارند. سرقت مواد تحت کنترل باید به دفتر مواد تحت کنترل سازمان بهداشت کانادا گزارش شود. بر اساس داده‌های سازمان بهداشت کانادا، بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳، در کل کشور ۶۱۱ گزارش از نسخه‌های جعلی ثبت شده است و انتاریو و آلبرتا بیشترین تعداد موارد را گزارش کرده‌اند. در این دوره زمانی، انتاریو به صورت کلی ۴۲۹ گزارش داشته است و تعداد گزارش‌ها در سال گذشته ۹۸ بود. آلبرتا با ۶۲ گزارش دومین شهر از نظر تعداد گزارش را در مدت پنج سال داشته است و تعداد موارد از سال ۲۰۱۹ به بعد در حال افزایش بوده است. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید