علم و دانش

استرس دارید؟ این می تواند به سلامت شما آسیب جدی وارد کند

هر چند وقت یک بار افراد با شکایت از درد قفسه سینه، کمردرد یا خستگی به پزشک خانواده خود مراجعه می کنند تا پس از معاینه به آنها بگویند مشکلی وجود ندارد. آیا این عوارض ناشی از استرس است؟ پزشکان ارتباط بین استرس، شکایات روان تنی و بیماری های ارگانیک را انکار نمی کنند.

استرس عارضه خوش خیمی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. بر اساس گزارش انجمن روانشناسی آمریکا، 70 درصد از مراجعات به مراقبت های اولیه ناشی از مشکلات روانی بیماران، مانند اضطراب، وحشت، افسردگی و استرس است. 

در سال 2010، حدود 20 درصد از تمام مراجعات به پزشکان مراقبت های اولیه شامل حداقل یکی از شاخص های سلامت روان زیر بود: غربالگری افسردگی، مشاوره، تشخیص سلامت روان، روان درمانی یا ارائه داروی روانگردان.  

استرس می تواند منجر به خستگی کامل فیزیولوژیکی و روانی شده و باعث بیماری و حتی فروپاشی ارگانیسم شود. استرس با تصلب شرایین، بیماری های قلبی و فشار خون، بیماری های آلرژیک و حساسیت، برخی اختلالات جنسی، دیابت، اختلالات تشنج، بیماری های التهابی پوست، زخم ها، بیماری های روانی، اختلالات مختلف گوارشی و کاهش ایمنی در برابر بیماری ها مرتبط است.

نحوه مدیریت سطوح استرس، نقش حیاتی در سلامت ما دارد. این یافته برای افراد در هر سنی صدق می کند.

مطمئنا، استرس بخشی از زندگی ماست و اگرچه به طور بالقوه ناخوشایند است، اما همه استرس ها بد نیستند. گاهی اوقات استرس باعث می شود برای حل مشکل شخصی یا کاری، به اصلاح یک رابطه خانوادگی اقدام کنیم و کاری انجام دهیم. یکی از پیامدهای استرس این است که باعث ایجاد عادات بد رفتاری مانند پرخوری، سیگار کشیدن و نوشیدن، و یا مصرف مواد مخدر می شود و اغلب منجر به عدم تحرک و بی خوابی می شود. 

یکی از دلایل اصلی اختلال عملکرد زوج یا خانواده، از هم گسیختگی ارتباط اعضای خانواده و مشکلات مربوط به استرس است. کار و شغل می تواند برای بسیاری از افراد استرس ایجاد کند. 

کلید مدیریت موثر استرس، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه در سبک زندگی است. ورزش کنید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و به اندازه کافی بخوابید. تمرینات تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق، مدیتیشن یا تمرکز حواس می تواند مفید باشد. خودداری از مصرف محصولات دخانی می تواند به افراد در کاهش استرس و پیشگیری از بیماری کمک کند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید