اخباراخبار جهان

استخراج زغال سنگ در معادن افغانستان با کمک کودکان کار

در طول روزهای هفته یعنی زمانی که بیشتر کودکان جهان مشغول یادگیری علم و دانش در مدارس هستند، منصور 12 ساله باید ساعت ها در معدن زغال سنگ کار کند.

در اعماق تونلی که در دل یک کوه سیاه ‌پوش حفر شده، پسر کم سن و سالی زیر نور سوسوی یک چراغ منتظر است تا پسران بزرگ ‌تر با کلنگ و دست، زغال سنگ را از زمین بیرون بیاورند. ده ها کودک نیز آنطرف تر در حال ریختن زغال سنگ به داخل گونی هایی هستند که بر پشت یک خر سوار شده اند.

کار منصور از سپیده دم تا غروب این است که این خرها را که هر کدام حامل چند صد کیلو بار زغال سنگ هستند، از هزارتوی این تونل های فرسوده، به پایین کوه در این بخش دورافتاده ولایت بغلان در 180 مایلی شمال کابل، هدایت کند. در اینجا زغال سنگ که به طلای سیاه معروف است، کیسه بندی شده و روی کامیون ها بارگیری می شود تا به کشورهای همسایه فرستاده شود.

منصور هیچ گونه تجهیزات محافظی نپوشیده است و بدون ماسک و عینک در این فضای آلوده کار می کند؛ فقط یک جفت کفش لاستیکی ارزان قیمت به پا کرده که آن را هم باز کرده است تا پاهایش نفس بکشند.

او می گوید: «خانواده ام سال گذشته مرا برای کار به اینجا فرستادند. هر چه در اینجا به من می دهند، مستقیماً به خانواده ام می رسد».

پسرها در اینجا برای یک روز کار بین 3 تا 8 دلار درآمد دارند، درآمد آنها به سختی کارشان بستگی دارد. به عنوان مثال حفاری زغال سنگ، پوشاندن دیوارهای شکننده تونل با قاب های چوبی نازک و بارگیری کامیون ها، در اینجا جز مشاغل پردرآمد هستند این دستمزدها در شرایط اقتصادی حال حاضر افغانستان، بسیار چشمگیر هستند.

کار در معدن حتي در كشورهاي ثروتمند و توسعه يافته که از فن آوری های پيشرفته، ماشين آلات سنگين و تجهيزات حفاظتي استفاده می کنند، باز هم شغلي خطرناك و گاها مرگبار است. در افغانستان که بخش اعظم زغال سنگ با دست استخراج می شود، هر بار ورود این کودکان به تونل های این معدن های متروکه، به معنی رویارویی مستقیم آنها با مرگ است. اما چه باید کرد، بسیاری از آنها چاره ای جز این ندارند!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید