مقالاتمقالات اقتصادی

از رکود در فروش آبجو تا سرمایه گذاری 60 ملیون دلاری شرکت مولسون (Molson) روی محصول جدیدش

مصرف آبجو در کانادا از سال 1973 یک روند کاهشی داشته است. اما مولسون کورس رئیس شرکت مولسون قصد دارد این روند را معکوس کند. او بدین منظور تولید محصول آبجو Brewing را از خط تولید خود خارج کرده و به تولید سلترزهای سخت (آبمیوه گازدار)، ویسکی و کانابیس روی آورده است. 

اما فردریک لندمترز همچنان خوش بین است. 

لندمترز در طول بازدید از کارخانه آبجوسازی مولسون در کانادا گفت: یکی از همکاران ما گفت که این صنعت برای همیشه محکوم به افول است. اما به نظر من اینگونه نیست و همواره جای رشد وجود دارد. اما رشد این صنعت با تکیه صرف بر آبجو ممکن نیست.

در سال 1973 سرانه مصرف آبجو توسط هر کانادایی بزرگسال، بالغ بر 128.5 لیتر بود. اما از آن زمان این رقم همواره کاهشی بوده است.

آخرین داده ها در این زمینه به سال 2020 مربوط می شود که نشان می دهد این رقم به 69.6 لیتر کاهش یافته است. با وجود کاهش مصرف آبجو، اما مصرف شراب در این مدت افزایش یافته است. به عبارت دیگر در سال های گذشته تقاضا برای نوشیدنی های آماده مصرف از لیموناد گرفته تا کامبوجا الکلی و سلترز افزایش یافته است. 

به همین دلیل، بیشترین آسیب متوجه برندهای آبجوسازی بوده است. 

از این رو دیوید سوارتز تحلیلگر سهام مورنینگ استار در گزارش اخیر خود اعلام کرده که تکیه شرکت هایی مانند مولسون کورس بر محصولاتی چون آبجو، آنها را عقب نگه می دارد.

سوارتز نوشت: این برندها زمانی بسیار مطرح بودند، اما امروز با رکودی جدی مواجه شده اند و اعتبار آنها تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

مولسون کورس در سه ماه گذشته شاهد کاهش سود خود نسبت به سال گذشته بوده، به گونه ای که این رقم از 388.6 میلیون دلار در سال گذشته به 47.3 میلیون دلار رسیده است. 

اما مولسون کورس مانند تمام برندهای آبجوسازی در سراسر جهان، قصد دارد خود را با این تغییرات وفق دهد. به همین دلیل این شرکت در سال گذشته حدود 100 میلیون دلار در دنیای سلترزها سرمایه گذاری کرده است.

در ضمن مولسون در قالب یک سرمایه گذاری مشترک با شرکت Hexo همکاری کرده، که گویا قرار است به تولید نوشیدنی های THC و CBD ختم شود. در ضمن این شرکت در پاییز سال گذشته در ایالات متحده شرکت ویسکی Five Trail را راه اندازی کرده است. 

این تغییرات حتی به تغییر نام شرکت نیز انجامید، زیرا در اوایل سال 2020 تصمیم گرفت نام خود را از شرکت (آبجوسازی مولسون کورس) Molson Coors Brewing به (تولید نوشیدنی مولسون کورس) Molson Coors Beverage تغییر دهد. 

مطمئنا حذف واژه brewing از نام این شرکت، برای نسل جان مولسون که قدیمی ترین کارخانه آبجوسازی آمریکای شمالی را در سال 1786 تاسیس کرد و آدولف کورس که شرکت آبجوسازی کورس را در سال 1873 تاسیس کرد، بسیار سخت بوده است.

لندمترز گفت که این تغییر و تولید نوشیدنی های جدید میوه ای همگی با شک و تردید همراه بوده است که بسیاری از آنها ریشه داخل سازمانی داشته اند.

لندمترز که در سال 2016 برای تصدی پست جدید خود به کانادا نقل مکان کرده، در این باره می گوید: به نظر من چالش های داخلی در این گونه مواقع از همه مهم تر است. زیرا برخی تصور می کردند شرکتی که سه برند مجزا از سلترزها را تولید می کند، نمی تواند روی آبجو تمرکز کند.

لندمترز ادامه داد: ما هرگز از آبجو دست نمی کشیم، زیرا آبجو میراث ماست. بخش آبجو لاگر ممتاز ما همچنان بزرگترین سهم بازار را در اختیار دارد.

سرمایه گذاری 60 میلیون دلاری مولسون کورس در کارخانه آبجوسازی تورنتو که می تواند سالانه تا 500 میلیون لیتر آبجو تولید کند و دیگر سرمایه گذاری های جدید این شرکت در این حوزه، مویدی بر این واقعیت است. 

استفان بومنت نویسنده و مشاور کهنه کار صنعت آبجوسازی نسبت به آنچه شرکت های بزرگ آبجوسازی با آن مواجه شده اند ابراز همدردی می کند. او می گوید تلاش برای یافتن مسیری رو به جلو برای این شرکت ها واقعا سخت است. 

بومنت می گوید: فعالیت در بازار فعلی مستلزم پیش بینی آینده است. به نظر من سرمایه گذاری مولسون کورس در سلترزها نمونه ای کامل از معضلاتی است که شرکت های بزرگ امروزه با آن روبرو هستند.

این حرف ها ریشه در عقیده بومنت دارند که معتقد است سلترزها نیز آینده ای مبهم پیش رو دارند.

اما لندمترز معتقد است که این گونه نیست. در عین حال معتقد است که حتی اگر این اتفاق بیافتد، باز هم سرمایه گذاری های آنها در این زمینه با شکست مواجه نخواهد شد. چرا که آنها می توانند از این تجهیزات برای تولید نوشیدنی های جدید استفاده کنند. 

در هر صورت لندمترز مطمئن است که شرکت مولسون کورس در مسیر درستی حرکت می کند. او گفت: من فکر می کنم آینده ما روشن است. ما ریسک های بزرگی کرده و قدم های بزرگی برداشته ایم. به نظر من، ما اکنون کاملا در مسیر تحول قرار داریم. به نظر من، ما به عنوان یک شرکت معتبر تولیدکننده نوشیدنی، جایگاه خود را در بازار پیدا خواهیم کرد. این هدف ما در آینده است و هرگز از آن دست نخواهیم کشید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید