مقالاتمقالات اجتماعی

از جر و بحث بچه ها خسته شده ام! چطور اختلاف بین آنها را حل کنم؟

به نقل از The Epoch Times.

 

سوال: دو پسر 6 و 4 ساله دارم ، وقتی پسر خاله هایشان که تقریبا همسن آنها هستند به خانه ما می آیند، همه با هم برای بازی به طبقه پایین می روند. اما همیشه، بدون استثنا، پسر کوچکم بعد از کمتر از نیم ساعت با چشم گریان شکایت برادرش را پیش من می آورد که باعث شده پسرخاله ها علیه او همدست شوند. من هم مجبورم هر نیم ساعت یک بار به طبقه پایین بروم تا دعوای آنها را حل و فصل کنم؛ واقعا از این روند خسته شده ام. دوست دارم بدانم آیا راهی هست که بتوانم یک بار برای همیشه این مشکل را حل کنم؟

 

پاسخ: شما با همه وجود به این نتیجه، یا بهتر بگوییم تجربه، رسیده اید که حل و فصل هر یک بحث، مشکل اساسی بین بچه ها را حل نمی کند. در واقع حل و فصل هزار تا از بحث های آنها هم منجر به حل مشکل اصلی نمی شود و میانجی گری شما بیشتر کار را خراب می کند. شما با طرفداری از پسر کوچک خود، ناخواسته همبازی هایش را از او منزجر کرده و آنها را مقابل او قرار می دهید، و این چرخه ادامه پیدا می کند. 

ممکن است بعضی مشاورها به شما بگویند موضوع را نادیده بگیرید، اما این راه حل واقع گرایانه ای نیست. طبیعتا مادر نمی تواند نسبت به گریه و ناراحتی فرزندش بی اعتنا باشد، بعضی دیگر به شما می گویند اجازه بدهید خودشان مشکل شان را حل کنند؛ این راه هم چندان شدنی نیست چون ممکن است سال ها طول بکشد و آنها با هم کنار نیایند.

نظر من این است که شما باید به آنها کمک کنید که مشکل را بین خودشان حل کنند.

اما راز این کمک چیست؟ کافی است بار مسئولیت ماجرا را از دوش خود برداشته و روی دوش بچه هایتان بگذارید. البته پسرخاله ها را از این موضوع جدا می کنیم چون آنها فقط مهمان هستند.

این طور عمل کنید: دفعه بعدی که پسرخاله ها به خانه شما آمدند، فقط به یکی از پسرهایتان اجازه بدهید برای بازی، با آنها به طبقه پایین برود. می توانید برای انتخاب یکی از آن دو، شیر یا خط بیاندازید.

به آنها بگویید: ظاهرا شما دو تا نمی توانید بدون اینکه دردسر درست کنید با هم برای بازی به طبقه پایین بروید. من هم از گریه و شکایت و جر و بحث شما خسته شده ام  پس هر بار پسرخاله ها به خانه ما آمدند فقط یکی از شما می تواند برای بازی برود، فعلا برنامه همین است!

بعد به آنها توضیح بدهید هر کدام این دفعه برای بازی رفت، دفعه بعد بالا می ماند و برادر دیگر اجازه بازی خواهد داشت؛ خب کدام شیر را انتخاب می کنید و کدام خط را؟

به همین سادگی! مشکل حل شد. چهار مرتبه این کار را تکرار کنید، و دفعه پنجم که قرار شد پسرخاله ها به خانه شما بیایند از پسرها بپرسید: آیا لازم است یکی از شما را بالا نگه دارم؟ جواب معلوم است. آنها این بار خودشان همه تلاش شان را برای حل مشکل خواهند کرد. اگر باز هم دوباره حین بازی دچار مشکل شدند، کودکی را که نوبت بازی اش نبوده از گروه جدا کنید. به این ترتیب آنها خودشان بیش از هر کس دیگری مراقب رفتارها و حل اختلافات شان خواهند بود؛ به خاطر داشته باشید بدون اینکه بار مسئولیت مشکلات بچه ها را روی دوش خودشان قرار دهید، نمی توانید از آنها انتظار داشته باشید آن را حل کنند

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید