علم و دانش

ارتباط نوشیدنی های انرژی زا با ایست قلبی ناگهانی

مطالعه جدید توسط محققان کلینیک مایو نشان می دهد مصرف نوشیدنی های انرژی زا ممکن است با ایست قلبی ناگهانی مرتبط باشد. این نوشیدنی ها که اغلب حاوی مقادیر زیادی کافئین و سایر مواد محرک هستند، می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی ژنتیکی خطرناک باشد.

پژوهشگران برای این مطالعه، 144 بازمانده از ایست قلبی ناگهانی را مورد بررسی قرار داد. هفت بیمار در این گروه یک یا چند نوشیدنی انرژی زا را نزدیک به زمان وقوع حادثه قلبی مصرف کرده بودند.

اگرچه این مطالعه ثابت نکرد که نوشیدن نوشابه های انرژی زا به طور مستقیم باعث ایست قلبی می شود، اما دانشمندان به مردم – به ویژه آنهایی که ممکن است از نظر ژنتیکی در معرض خطر مشکلات قلبی باشند – توصیه می کنند که این نوشیدنی ها را در حد اعتدال مصرف کنند.

مایکل جی. آکرمن، محقق ارشد این مطالعه متخصص قلب و عروق در کلینیک مایو، گفت: در حالی که به نظر می رسید یک رابطه زمانی بین مصرف نوشیدنی انرژی زا و رویداد ایست قلبی ناگهانی هفت بیمار وجود دارد، تعداد بی شماری از عواملی بالقوه که می توانستند در ایجاد آریتمی ژنتیکی مرتبط با بیماری قلبی نیز نقش داشته باشند، مانند کم خوابی، کم آبی، رژیم غذایی و روزه داری شدید و غیره، نزد این بیماران وجود داشتند. 

دانشمندان می گویند مصرف غیرمعمول نوشیدنی های انرژی زا به احتمال زیاد با سایر متغیرها ترکیب می شود تا یک طوفان کامل از عوامل خطر ایجاد کند که منجر به ایست قلبی ناگهانی در این بیماران می شود.

بازار نوشیدنی های انرژی زا به سرعت در ایالات متحده رشد کرده و فروش آن بین سال های 2018 تا 2023 حدود 73 درصد افزایش یافته است. 

یک فنجان قهوه معمولی 8 اونس حاوی حدود 100 میلی گرم کافئین است. اما سطح کافئین در یک وعده نوشیدنی انرژی زا می تواند به 300 میلی گرم برسد.

نوشیدنی های انرژی زا در میان کودکان و جوانان محبوب هستند. این گروه سنی به دلیل جثه کوچکتر و تحمل کمتر آنها نسبت به داروهای محرک، بیشتر در معرض خطر مشکلات سلامتی می باشند.

یافته های کامل این مطالعه در مجله Heart Rhythm منتشر شده است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید