مقالاتمقالات اجتماعی

ادعای یک خانواده کلاهبردار کانادایی به عضو بومیان اینوئیت بودن برای کسب منافع مالی

گفته می شود دو خواهر دوقلوی 25 ساله به نام های امیرا و نادیا گیل و مادر 59 ساله شان کریما مانجی، پس از ادعای تعلق به بومیان اینوئیت کانادا، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه زندگی دریافت کرده اند.

اکنون این سه زن کانادایی به دلیل تظاهر به تعلق به این قومیت بومی، به منظور دستیابی به منافع مالی، با اتهامات جنایی متعددی روبرو هستند.

این دو خواهر دو قلو متهم به ارتکاب کلاهبرداری با تظاهر به عضویت در جامعه بومی اینوئیت هستند؛ اینوئیت ها قبل از اینکه اروپاییان در اوایل قرن هفدهم ساکن کانادا شوند، بومی و ساکن کانادا بودند. مادر آنها کریما منجی نیز به همدستی در این کلاهبرداری متهم شده است.

پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا – نیروی پلیس فدرال کانادا در بیانیه ای اعلام کرد که این سه نفر در فاصله بین اکتبر 2016 تا سپتامبر 2022 از دو سازمان کلاهبرداری کرده اند و از کمک هزینه و بورسیه تحصیلی بهره مند شده اند که تنها به بومیان اینوئیت اختصاص دارد. 

هر یک از این سه نفر به دلیل فریبکاری با دو فقره کلاهبرداری روبرو هستند. همین امر باعث شد که یکی از گروه‌ های اینوئیت از شنیدن این خبر شوکه شوند. توافقنامه ادعایی زمین در سال 1993 بین کانادا و مردم اینوئیت منعتقد شد؛ این پیمان به توافقنامه نوناووت معروف است و بر اساس آن، فرزندان واجد شرایط این قومیت بومی، می توانند به ازای زمین هایی که قرن ها پیش مصادره شده اند، مزایای خاصی مانند کمک هزینه زندگی و کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

واجد شرایط بودن افراد برای دریافت این کمک هزینه ها و تعلق به این اقلیت بومی، توسط گروهی به نام Nunavut Tunngavik Inc (NTI) مشخص می شود؛ گویا این خانواده نیز از همین گروه برای رسیدن به اهداف خود سوء استفاده کرده اند. گروه NTI در ماه مارچ اعلام کرد که از احتمال ثبت نام متقلبانه خواهران گیل آگاه شده است.

ظاهرا مادر این دو دختر ادعا کرده بود که آنها را به فرزندی پذیرفته است و یک زن اینوک (اینوئیت) مادر اصلی آنها بوده است. این سازمان قبل از اینکه تاکید کند که آنها از لیست ذینفعان حذف شده اند، اعلام کرد که این پرونده اولین مورد در نوع خود است و پرونده را به RCMP ارجاع داد. زنی که به عنوان مادر اصلی این دو خواهر دوقلو معروفی شده بود، قبل از مرگش در ماه جولای، اعلام کرد که این دو خواهر دوقلو هیچ ارتباطی با او ندارند. 

آلوکی کوتیرک رئیس  NTI در حالی که از این دو خواهر خواست تا پولی را که از این سازمان دزدیده ‌اند پس دهند، از ناباوری خود در مورد سرقت هویت اینوئیت برای کسب منافع مالی، پس از یک تاریخ طولانی فرسایش فرهنگی صحبت کرد. او گفت: «این جنایت صرفا شکل دیگری از استعمار است، با این تفاوت که این روزها شکل دیگری به خود گرفته است و کسانی تصمیم گرفته اند برای کسب منافع مالی، خود را به جای بومیان کانادا جا بزنند.

شما می خواستید زبان ما را از ما بگیرید. شما می خواستید فرهنگ ما را از ما بگیرید. اکنون می خواهید هویت ما را هم ادعا کنید؟ این واقعا حیرت آور و غیرقابل تحمل است».

NTI اعلام کرد که این اتفاق در نوع خود منحصر به فرد است، اما باعث شده که آنها از این به بعد معیارهای ثبت نام خود را سخت تر کنند. اکنون متقاضیان باید هنگام درخواست مزایا، گواهی تولد (شناسنامه) بلند مدت خود را ارائه دهند.

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید