اخباراخبار جهان

ادامه قیام مردم ایران با وجود سرکوب های شدید رژیم

جنبش انقلابی مردم ایران که با مرگ مهسا امینی آغاز شد، با وجود سرکوب ‌های شدید نیروهای امنیتی همچنان ادامه دارد.

قیام علیه رژیم ایران وارد هشتمین هفته خود شده است و دانشگاه ها و مناطق کردنشین دوباره با برپایی تجمعات گسترده، جان تازه ای در آن دمیدند. 

قیام اخیر که از اواسط سپتامبر در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شد، به بزرگترین چالش برای رهبر ایران تبدیل شده است.

این قیام برخلاف اعتراضات نوامبر 2019 به قشر یا گروهی خاص از اجتماع تعلق ندارد، بلکه به گفته یک گروه حقوق بشری در بطن جامعه، دانشگاه ها و حتی مدارس نیز در جریان است. اما جالب تر اینکه حتی با وجود گذشت بیش از 50 روز، هیچ نشانه ای از تسلیم شدن آن دیده نمی شود. 

گروه حقوق بشری هه نگاو مستقر در نروژ، اعلام کرد که نیروهای امنیتی روز یکشنبه به مردم معترض در مریوان حمله کرده و 35 نفر را زخمی کرده اند.

قیام اخیر به دلیل مرگ نسرین قادری دانشجوی کرد مریوانی رخ داد. به گفته هه نگاو، نسرین قادری روز شنبه به دلیل ضرب و شتم نیروهای امنیتی جان خود را در تهران از دست داد؛ هه نگاو اعلام کرد که مقامات از ترس اینکه رویداد خاکسپاری او به کانون جدید قیام تبدیل شود، خانواده اش را مجبور کردند پیکر بی جان او در سحرگاه و بدون برگزاری مراسم به خاک بسپارند.

سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، روز شنبه اعلام کرد که تاکنون حداقل 186 نفر در قیام گسترده مردم ایران کشته شده اند، که نسبت به چهارشنبه 10 نفر افزایش یافته است. 

118 نفر از این افراد در جمعه خونین زاهدان در 30 سپتامبر جان خود را از دست دادند. در ضمن سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد که نیروهای امنیتی دست کم 16 نفر را در جریان قیام اخیر مردم خاش کشته اند.

محمود امیری مقدم مدیر سازمان حقوق بشر ایران گفت: «ایرانی ها همچنان در خیابان باقی خواهند ماند و مصمم تر از همیشه خواهان تغییرات اساسی در ایران هستند؛ در مقابل جمهوری اسلامی با خشونت بیشتر رو در روی آنها ایستاده است».

این در حالی است که هنوز وضعیت بسیاری از دستگیرشدگان قیام اخیر، مانند حسین رونقی ملکی و توماج صالحی در هاله ‌ای از ابهام قرار دارد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید