مقالاتمقالات سیاسی

ادامه ‌دار شدن مشکلات در سال جدید با حضور ترودو!

 

دوباره سال جدید دیگری از راه رسید، اما گویا ترودو همچنان می ‌خواهد بر مواضع قدیمی خود پافشاری کند و به جای پرداختن به مشکل افزایش هزینه‌ های زندگی و ارتش در حال زوال کانادا، تنها در حال افزایش دو برابری نرخ مهاجرت به کاناداست.

با وجود اینکه تنها چند روز از سال جدید گذشته است، اما همه شواهد نشان می ‌دهند که گویا جهان همچنان در سال 2023 گیر افتاده است. روسیه همچنان در حال جنگ با اوکراین است، حماس همچنان در حال جنگ با اسرائیل است، چین در انتخابات تایوان مداخله می کند، هوش مصنوعی شغل ما را می خورد و رسانه های اجتماعی مملو از خشم در مورد تورم، فلسطین، حقوق ترنس ها و دونالد ترامپ هستند. تنها همین چند مورد کافیست تا تماشای سرتیتر اخبار، شما را با افسردگی راهی تخت خواب کند.

نگاهی مختصر به اوضاع کانادا نیز نشان می ‌دهد که این شرایط در مورد کانادا نیز صدق می کند. زیرا علی رغم اینکه سال نو شده است، اما همچنان کانادایی ‌ها با همان مشکلات قدیمی دست و پنجه نرم می ‌کنند و همچنان سیاست ‌های متناقض دولت فدرال، زندگی را برای کانادایی ‌ها سخت می کند.

با وجود اینکه تورم باعث افت استانداردهای زندگی در کانادا شده است، اما افزایش مالیات کربن همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. با وجود اینکه درگیری های ژئوپلیتیکی افزایش یافته است، اما ارتش ما 16000 نفر پرسنل کم دارد و اگر کانادا درگیر یک جنگ شود، فقط به اندازه سه روز مهمات برای دفاع از خود در اختیار دارد.

نخست ‌وزیر جاستین ترودو در مصاحبه‌  های پایان سال خود اذعان کرد که ارتش کانادا به ‌طور غم ‌انگیزی با کمبود منابع مواجه است، اما دلیل این وضعیت را کمک ‌های کانادا به اوکراین اعلام کرد. او در مورد مالیات کربن نیز اعلام کرد که در سال جدید هیچ معافیت دیگری فراتر از معافیت های اعلام شده برای گرمایش خانگی اعلام نخواهد شد.

در مورد مهاجرت، در حالی که ترودو اذعان کرد که مهاجرت در کانادا در حال تبدیل شدن به یک بحران بزرگ است، اما اضافه کرد که 500 هزار نفر مقیم دائمی جدید، مشکل اصلی کانادا نیستند و مشکل اصلی مهاجران موقتی هستند که در چند سال گذشته به شدت تعداد آنها افزایش یافته و فشار زیادی را به سیستم مهاجرتی کانادا وارد کرده اند.

اما گویا ترودو یک چیز را فراموش کرده است و آن اینکه تمام این اتفاقات در چند سال گذشته زیر نظر او اتفاق افتاده اند. هشت سال و سه دوره به لیبرال ها فرصت زیادی داده است تا تاثیر سیاست های خود را ارزیابی کنند و در صورت بدتر شدن اوضاع، مسیر خود را تغییر دهند. اکنون با توجه به شرایط این سوال مطرح می ‌شود که آیا ترودو قصد دارد با توجه به بحران ‌های امروز جامعه کانادا، مسیر خود را تغییر دهد؟

ظاهرا نه! چون ترودو به گلوبال نیوز گفت: «اکنون دقیقا زمان کاهش سرعت نیست. اکنون ما در شرایطی قرار داریم که پیشرفت به دلیل بروز رویدادهای کلان و جهانی بسیار سخت شده است، به همین دلیل زمان آن رسیده که سرعت خود را دو برابر کنیم و آستین ‌هایمان را بالا بزنیم و من دقیقا به همین دلیل اینجا هستم».

نکته اصلی همین جاست، زیرا مشکل اصلی در طرز تفکر ترودو نهفته است. همانطور که آلبرت انیشتین ظاهرا به طعنه گفت: «تعریف جنون این است که یک کار را بارها و بارها انجام دهید و انتظار نتایج متفاوت را داشته باشید». حداقل در این زمینه که در سلامت روان کانادایی ‌ها مشکلی وجود ندارد، پس احتمالا مشکل از جای دیگری است.

دولت باید دست به انتخاب ‌های سخت بزند و کارهایی را انجام دهد که تاکنون از انجام آنها سر باز زده است. حتی اگر انجام این کارها باعث ناراحتی پایگاه رای دهندگان سنتی حزب متبوعش شود.

دولت باید در اولین قدم، مالیات کربن را برای کاهش فشار بر جیب کانادایی ‌ها حذف کند. دولت باید ساعات کاری دانشجویان را محدود کند و اجازه ندهد که آنها با کار کردن بیش از 20 ساعت در هفته به عنوان نیروی کار ارزان، جایگزین نیروهای کار واقعی شوند. دولت باید بودجه نیروهای نظامی را افزایش دهد و کاری کند تا اشتغال در نیروهای مسلح، به گزینه جذاب برای جوانان تبدیل شود.

بخش طعنه آمیز ماجرا این است که این سیاست ‌ها ممکن است به لیبرال ‌ها در پای صندوق ‌های رای کمک کند، نه اینکه به آنها آسیب برساند. زیرا نظرسنجی ها نشان می دهند که اکثریت رای دهندگان در پایگاه های لیبرال مانند منطقه آتلانتیک کانادا، خواهان کاهش بیشتر مالیات کربن هستند. 62 درصد از کانادایی هایی که در خارج از این کشور متولد شده اند، فکر می کنند که سطح مهاجرت بسیار بالاست و دو سوم از کانادایی ها از افزایش هزینه های نظامی برای دستیابی به هدف دو درصدی ناتو حمایت می کنند.

امسال برای بسیاری از مسایل در کانادا و در سراسر جهان یک نقطه عطف به شمار می آید. از این رو بهتر است که ترودو به جای دو برابر کردن تلاشش، عاقلانه عمل کند. زیرا اگر این مشکلات تا سال 2025 ادامه یابند، کانادایی ها نیز آستین ها را بالا زده و در را به او نشان می دهند!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید