مقالاتمقالات پزشکی

ادامه دار بودن تهدید جهانی ‌کووید-۱۹ حتی بعد از ۴ سال  

در چند سال گذشته، همه گیری کووید-19 یک چالش بزرگ و پیچیده برای جوامع جهانی بوده است. این ویروس سریع و غیرقابل پیش بینی عمل کرده و سلامت عمومی را با مشکل مواجه کرده است. امروزه، با وجود پیشرفت های قابل توجه در واکسیناسیون و درمان، همچنان عدم قطعیت در مورد رفتار و الگوهای این ویروس وجود دارد. تجزیه و تحلیل فاضلاب یک ابزار ارزشمند برای نظارت بر روند همه گیری کووید-19 است. این روش به ما اجازه می دهد تا بدون اتکا به آزمایش های انفرادی، به طور غیرمستقیم میزان شیوع ویروس را در جمعیت ارزیابی کنیم. تجزیه و تحلیل فاضلاب اطلاعات ارزشمندی در مورد روندهای فصلی و جغرافیایی انتشار ویروس ارائه می دهد که می تواند به برنامه ریزی و پاسخ های مناسب کمک کند.

داده های جمع آوری شده در زمینه فاضلاب در کانادا نشان می دهد که الگوهای انتشار کووید-19 به هیچ وجه ساده و منظم نیستند. برخلاف بیماری های تنفسی فصلی مانند آنفلوآنزا، این ویروس در طول سال به صورت مداوم در گردش است و بار ویروسی در شهرها و مناطق مختلف کشور نوسانات زیادی دارد. این داده ها نشان می دهد که حتی در فصول گرم سال نیز احتمال وقوع موج های کوچک شیوع ویروس وجود دارد. این واقعیت که کووید یک تهدید مزمن و فصلی نیست، چالش بزرگی را برای مدیریت این بیماری ایجاد می کند. برنامه ریزی های مبتنی بر الگوهای فصلی آنفلوآنزا ممکن است در مواجهه با این ویروس کارآمد نباشد. در عوض، نیاز به رویکردهای انعطاف پذیر و مبتنی بر داده برای نظارت مداوم و پاسخ به شیوع ویروس است. تجزیه و تحلیل فاضلاب می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند و به ما کمک کند تا به طور موثرتری با چالش های پیش رو مقابله کنیم.

دکتر آمش آدالجا، متخصص بیماری های عفونی و محقق ارشد در مرکز امنیت سلامت دانشگاه جان هاپکینز، نکات مهمی را در مورد ویژگی های کروناویروس های مسبب سرماخوردگی های معمول بیان می کند: چهار کروناویروس دیگر که حدود 25 درصد از سرماخوردگی های معمول را ایجاد می کنند، الگوی فصلی بسیار واضحی دارند. اما مشخص نیست که این الگوهای فصلی چقدر زمان برده تا شکل بگیرند. پروتئین اسپایک این ویروس که به آن امکان نفوذ به سلول های انسان و ایجاد عفونت را می دهد، با سرعت زیادی در حال جهش است. این ویروس قبل از سال 2019 هرگز در انسان شناخته نشده بود، بنابراین همچنان تحت فشار تکاملی زیادی قرار دارد، به خصوص با توجه به ایمنی که در انسان ها ایجاد شده است.  با گذشت زمان و تکامل بیشتر این ویروس در جوامع انسانی، ممکن است الگوهای فصلی مشخص تری ظهور کنند. بررسی تغییرات در ویروس و رفتار آن در نیمکره های مختلف جهان می تواند به درک بهتر الگوهای فصلی کمک کند. مطالعه پاسخ های ایمنی میزبان در برابر سویه های مختلف ویروس در طول زمان نیز اطلاعات ارزشمندی در این زمینه فراهم می آورد.

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید