مقالاتمقالات اقتصادی

ادامه بریز و بپاش های دولت ها به پشتوانه حمایت شکننده مردمی

به رغم ادعای اکثر دولت های استانی کانادا درباره تلاش برای جبران کسری بودجه ناشی از دوران پاندمی، هیچ نشانه ای از برقراری توازن در بودجه دولت ها دیده نمی شود. جیک فاس، از مدیران مطالعات مالی انستیتو فریزر، در این باره می گوید: چشم انداز افزایش درآمد دولت ها به دلیل افزایش قیمت مسکن و بهبود سریع تر از تصور وضعیت اقتصادی کشور پس از دوران پاندمی، خبر خوبی است، چرا که دولت ها برای جبران کسری ها و رسیدن به تعادل در دخل و خرج خود به این پول مازاد نیاز دارند، اما از آن به درستی استفاده نمی کنند.

فاس به عنوان مثال به درآمد دولت در سال 2022 اشاره می کند که 30 میلیارد دلار بیشتر از درآمد پیش بینی شده در بودجه سال 2021 بود.با این وجود، دولت به جای استفاده از این درآمد مازاد در جبران کسری های خود، 22 میلیارد دلار به میزان تعیین شده برای اجرای برنامه های حمایتی افزود.

به گفته فاس، از میان استان های کانادا، 8 استان هیچ برنامه ای برای جبران کسری بودجه خود در سال 2022 ندارند، استان های ساسکاچوان و نیوفاندلند و لابرادور رفع کسری بودجه خود را تا حدود 4 سال آینده پیش بینی کرده اند، و استان هایی مانند انتاریو و کبک نیز تا پیش از سال 2027 هیچ چشم اندازی را برای جبران کسری ها تعیین نکرده اند.

فاس ضمن اشاره به روزنه های امیدی که در استان های نیوبرانزویک و آلبرتا در جهت تلاش برای رفع کسری بودجه با بهره گیری از افزایش درآمد دیده می شود. به جز این دو استان، سایر استان ها در آینده عواقب بی برنامگی و بی تدبیری امروز خود را در بازگشت به تعادل خواهند دید. او معتقد است: ناتوانی از محدود کردن هزینه های دولت در اکثر استان های کانادا به معنای افزایش بدهی دولتی و ناهموار شدن مسیر رشد پایدار اقتصاد کشور است که در آینده، بخش زیادی از درآمدهای کشور را خواهد بلعید و بودجه کافی برای اولویت هایی مانند سلامت و آموزش باقی نخواهد گذاشت.

گزارشی که فاس اخیرا از نحوه نظرسنجی های انجام شده توسط دولت منتشر کرده است دربردارنده نتایج جالب توجهی است. او می گوید استدلال دولت این است که مردم خواهان اجرای برنامه های حمایتی هستند و با این بهانه بریز و بپاش های خود را توجیه می کند. اما در اکثر نظرسنجی های انجام شده از مردم، اشاره ای به هزینه های این برنامه ها نشده است.

به عقیده فاس، با توجه اینکه بیشتر بودجه دولت از محل دریافت مالیات تامین می شود، ذکر هزینه در کنار سایر سوالاتی که در پرسشنامه ها مطرح می شود، در ارائه تصویر شفاف تری از نظرات کانادایی ها ضروری به نظر می رسد.

فاس در این راستا با همکاری موسسه لگر، نظر مردم را درباره چند برنامه کشوری جویا شد و پس از مدتی، با اضافه کردن هزینه اجرای هر برنامه به پرسشنامه، دوباره از شرکت کنندگان خواست به سوالات پاسخ بدهند.

یکی از سوالات این نظرسنجی به برنامه سراسری بیمه دارو اشاره داشت. جالب اینجاست در حالی که در نظرسنجی اولیه 79 درصد شرکت کنندگان از اجرای این برنامه استقبال کردند، در نظرسنجی دوم این میزان به نصف کاهش یافت؛ چرا که این بار در پرسشنامه به این واقعیت اشاره شده بود که اجرای چنین برنامه ای، مالیات GST را از 5 درصد به 7 درصد افزایش خواهد داد. همین وضع درباره سوالات مربوط به برنامه سراسری مهدکودک ها و بیمه خدمات دندانپزشکی نیز مشاهده شد: در نظرسنجی اولیه 69 درصد از شرکت کنندگان موافقت خود را با اجرای چنین برنامه هایی توسط دولت اعلام کردند در حالی که حمایت مردمی در نظرسنجی دوم به 36 درصد تقلیل یافت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید