اخباراخبار جهان

اخراج یک مسلمان از شرکت هوایی ساوت وست به دلیل درخواست های مذهبی

به نقل از Washington times : یک مسلمان اهل مریلند می‌گوید شرکت هوایی ساوت ‌وست او را به دلیل درخواست برای شرکت در نماز جمعه از سمت مامور رمپ در فرودگاه بین‌المللی بالتیمور-واشنگتن اخراج کرده است؛ به همین دلیل از کمیسیون فرصت ‌های شغلی برابر (EEOC) خواسته است که پرونده او را بررسی کنند.

جاستین ماوینز که به داوود ماوینز معروف است، در این شکایت گفت پس از یک ماه کار به دلیل اینکه قلبا معتقد است حضور در مراسم 30 دقیقه ای نماز جمعه اجباری است، از کار اخراج شده است.

شورای روابط آمریکایی-اسلامی (CAIR) که یک گروه حقوق مدنی و دفاعی است، این شکایت را از طرف آقای ماوینز تسلیم EEOC کرده است.

زانا غلاونجی وکیلCAIR  در بیانیه ای گفت: «همه کارگران براساس قانون اساسی می توانند در محل کار در حد معقول تشریفات مذهبی خود را به جای بیاورند. ما از حقوق دینی مسلمانان آمریکایی و همه کسانی که به دنبال انجام تشریفات مذهبی خود در حین کار هستند، محافظت خواهیم کرد».

شکایت ماوینز در حالی مطرح می ‌شود که دادگاه عالی در بهار امسال برای رسیدگی به پرونده ای مشابه آماده می شود.

در این پرونده جرالد گراف کارمند قدیمی خدمات پستی ایالات متحده که یک مسیحی است، به دلیل اینکه شرکت متبوع او اجازه نداده روزهای یکشنبه را تعطیل باشد و به عبادت بپردازد، شکایتی را برعلیه آن تنظیم کرده است.

آقای ماوینز کار خود را از 28 نوامبر در شرکت هواپیمایی ساوت وست آغاز کرد. قرار بوده او هر روز از ساعت 5:45 صبح تا 14:15 بعد از ظهر کار کند. او معتقد است که شرکت در مراسم نماز جمعه در روز جمعه 16 دسامبر، باعث شده کار خود را از دست بدهد.

براساس ایمیل های تبادل شده با این شرکت حمل و نقل، ماوینز حق داشته که برای شرکت در مراسم عبادی هفتگی مساعده بگیرد. اما یکی از سرپرستان آقای ماوینز به او اعلام کرده که چنین حقی ندارد.

به همین دلیل آقای ماوینز برای انجام تعهدات مذهبی خود از حق مرخصی شخصی اش استفاده کرد. اما شرکت ساوت وست در 22 دسامبر به دلیل یک سری مشکلات که باعث لغو گسترده پروازها و سرگردانی صدها مسافر شدند، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

بر این اساس به کارکنان اطلاع داده شد که شرکت تمامی درخواست ‌های مرخصی شخصی را رد می ‌کند و آن دسته از مامورانی که در شیفت کاری خود حاضر نشوند، اخراج خواهند شد.

در این شکایت به نقل از آقای ماوینز آمده است که او در تاریخ 23 دسامبر از محل کار خود به دلیل انجام تکالیف دینی اخراج شده است.

ساوت وست پنج روز بعد به او اعلام کرد که به دلیل عدم موفقیت در دوره آزمایشی، دیگر قادر نیست با او همکاری کند.

.

 

در نامه ای که بدین منظور از طرف یکی از مدیران ساوت وست برای ماوینز ارسال شده آمده است: «با کمال تاسف به شما اطلاع می دهم که براساس عملکرد شما در این مدت، شما برای این شغل مناسب نیستید».

شرکت هواپیمایی ساوت وست تاکنون در این زمینه اظهارنظر نکرده است.

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید