مقالاتمقالات اجتماعی

احتمال آسیب به صنایع کانادا با محدودیت های دولت برای کار دانشجویان بین المللی 

 

محدودیت های برنامه ریزی شده کانادا برای کار دانشجویان بین المللی می تواند باعث کمبود کارگران موقت در خدمات غذایی و صنایع خرده فروشی شود، زیرا کارفرمایان کانادایی همین اکنون نیز با بازار کار فشرده و تورم دستمزد دست و پنجه نرم می کنند.

ماه گذشته مارک میلر وزیر مهاجرت کانادا محدودیت هایی را بر دانشجویان بین المللی اعمال کرد که به عقیده خیلی ها مقصر اصلی کمبود خانه و گرانی اجاره بها هستند؛ از جمله این محدودیت ها می توان به کاهش ساعات کاری مجاز دانشجویان اشاره کرد. 

طبق گزارش  Statscan با افزایش اجاره بها در سراسر کشور، کانادایی ‌ها با چالش ‌های فزاینده ‌ای در تامین مسکن مقرون به صرفه مواجه هستند؛ بر اساس این آمارها اجاره بها در دسامبر در کانادا 7.7 درصد افزایش یافته است.

میلر در مصاحبه‌ای با رویترز گفت، کانادا در حال برنامه‌ ریزی اقدامات بیشتری برای کاهش تعداد دانشجویان بین ‌المللی است. از جمله آنها می توان به تعیین محدودیت برای دانشجویان بین المللی اشاره کرد که قرار است در نیمه اول سال جاری به کانادا بیایند.

کانادا چند سالی است به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است، زیرا دریافت مجوز کار پس از اتمام دوره های دانشگاهی نسبتا آسان است. از طرف دیگر دانشجویان بین ‌المللی برای دانشگاه های کانادا یک منبع مالی مناسب محسوب می شوند، زیرا سالانه حدود 22 میلیارد دلار کانادا (16.4 میلیارد دلار) درآمد برای آنها دارند. از این رو طبیعی است که بر سر راه تصمیمات جدید دولت کانادا در این زمینه سنگ اندازی کنند.

ماکسیمیلیان روی نایب رئیس گروه لابی صنعتی رستوران کانادا از استان کبک در این باره گفت: «ما باید دانشجویان بین المللی داشته باشیم. این گروه نقش مهمی در تامین نیروی کار صنعت ما ایفا می کنند».

در حال حاضر رستوران ‌های سراسر کانادا با حدود 100 هزار نفر موقعیت شغلی خالی، عملا با کمبود نیروی کار دست و پنجه نرم می‌ کنند؛ دانشجویان بین ‌المللی 4.6 درصد از 1.1 میلیون کارگر صنعت خدمات غذایی در سال 2023 را تشکیل داده اند.

دولت قصد دارد ساعات کار هفتگی دانشجویان بین المللی را از ماه آپریل از 40 ساعت به 20 ساعت در هفته محدود کند. میلر گفت که این اقدامات برای بهبود کیفیت کلی آموزش و یکپارچگی سیستم مهاجرت ضروری است.

میلر هنگام پیشنهاد اقدامات جدید گفت: «به نظر ما هدف اصلی دانشجویان بین المللی از حضور در کانادا، تحصیل است، نه چیز دیگر».

طبق داده ‌های دولت، انتظار می ‌رود نرخ پذیرش دانشجویان بین ‌المللی در کانادا برای سال 2023 به رکورد 900 هزار نفر برسد که تقریبا سه برابر یک دهه قبل است. این امر باعث شده که تعداد زیادی از کارگران موقت برای کارفرمایان فراهم شود و به کنترل هزینه های مالی آنها کمک کند.

استقلال مالی

رویترز با دانشجویان بین ‌المللی، کارشناسان حوزه کارگری، کارگران رستوران ‌ها و مقامات صنایع غذایی و خرده‌ فروشی گفت ‌و گو کرد؛ همه آنها روی هم رفته به این اذعان داشتند که مضرات این طرح بیشتر از فواید آن است.

باوجیت سینگ کالرا 21 ساله دانشجوی دوره کارشناسی روابط عمومی در کالج هامبر انتاریو، در این باره گفت: «من به کانادا آمدم، زیرا می‌ خواستم خودم مستقل باشم، هیچ ‌کس نباید هزینه تحصیل من را بپردازد».

کالرا 40 ساعت در هفته در طول تعطیلات تابستانی کار می کرد، همین کار به او کمک کرد تا هزینه شهریه خود را بپردازد و فقط پرداخت هزینه درخواست مجوز تحصیلی و شهریه سال اول که حدود 7420 دلار آمریکا بود، بر عهده خانواده اش بود. 

بسیاری از دانشجویان ابراز نگرانی کردند که قوانین جدید آنها را در معرض استثمار قرار می دهد، زیرا برخی از دانشجویان بین المللی برای تامین هزینه های خود به کار دانشجویی وابسته هستند.

پت چایسانگ دانشجوی سابق که اهل تایلند است و یک پلتفرم کاریابی برای دانشجویان بین المللی به نام Isempower  تاسیس کرده، معتقد است که کاهش ساعات کاری، توانایی دانشجویان را برای کسب تجربه کاری ارزشمند محدود می ‌کند.

او گفت: «ارائه یک فرصت کاری مناسب که با حوزه تحصیلی دانشجویان مطابقت دارد، به آنها کمک می کند خیلی زود به یک نیروی کار ماهر تبدیل شوند».

از طرف دیگر فقدان کارگران موقت باعث افزایش رشد دستمزدها می شود که نگرانی اصلی بانک مرکزی در مبارزه با تورم است.

رشد دستمزد در کانادا از 5.0 درصد در نوامبر به نرخ سالانه 5.7 درصد در دسامبر افزایش یافت. بر اساس داده های  StatsCan کارفرمایان در اکتبر سال گذشته برای پر کردن 700 هزار موقعیت شغلی خالی با چالش های زیادی مواجه بودند.

اتحادیه کانادایی دانشجویان معتقد است که موانع، باید به جای ساعات کاری دانشجویان بین المللی محدود شوند. این گروه در بیانیه ای گفت چنین اقداماتی علاوه بر غنی کردن تجربه آموزشی، تامین نیروی کار ماهر را برای رونق اقتصاد کانادا تضمین می کند.

 

/

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید