علم و دانش

اثرات قلدری آنلاین بر قربانیان نوجوان به مراتب مخرب تر از قلدری فیزیکی 

قلدری سایبری (آنلاین) در مقایسه با زورگویی فیزیکی تاثیر به مراتب بدتری بر قربانیان می گذارد. محققان آمریکایی و اسرائیلی داده های جمع آوری شده از بیش از10 هزار کودک و نوجوان آمریکایی 10 تا 13 ساله را در فاصله جولای 2018 تا ژانویه 2021 برای مطالعه رشد شناختی مغز نوجوانان تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که قربانیان قلدری آنلاین در اوایل نوجوانی بیشتر از کسانی که زورگویی فیزیکی را تجربه کرده اند، افکار و گرایش خودکشی را گزارش کردند. 

دکتر ران بارزیلای، نویسنده ارشد این مقاله، گفت: در زمانی که نوجوانان بیشتر از همیشه وقت خود را به صورت آنلاین سپری می کنند، این مطالعه بر تاثیر منفی قلدری در فضای مجازی بر نوجوانان متمرکز شده است.  

قلدری سایبری قلدری و آزار و اذیت با استفاده از اینترنت است. یعنی تلاش عمدی برای آسیب رساندن به شخص دیگر یا بدرفتاری با او به صورت آنلاین یا در رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و غیره. 

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، میزان خودکشی در کودکان، نوجوانان و جوانان به طور پیوسته در حال افزایش است و در سال 2018 به دومین علت مرگ افراد بین 10 تا 24 سال در ایالات متحده تبدیل شد. عوامل موثر در خودکشی در کودکان و نوجوانان به طور کامل شناخته نشده است، اما تحقیقات نشان داده که عوامل استرس زای محیطی در آن نقش دارند. یکی از یافته ‌های مطالعات دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه رایشمن در اسرائیل، که در مجله JAMA Network Open منتشر شد، این بود که قلدری آنلاین یک پدیده متمایز و مستقل از قلدری آفلاین است. قلدری آفلاین به سه دسته تقسیم می ‌شود: پرخاشگری آشکار مانند تهدید یا ضرب و شتم، پرخاشگری پنهان مانند قطع رابطه، عدم دعوت یا کنار گذاشتن کسی از گروه و بالاخره شایعه پراکنی به منظور بدنام کردن فرد. 

در دوران مدرن، و به ‌ویژه از زمان همه ‌گیری COVID-19، بخش قابل توجهی از تعامل با همسالان، از جمله قلدری، به صورت آنلاین، یعنی از طریق پیام‌ های متنی یا پلتفرم‌های رسانه‌ های اجتماعی رخ می ‌دهد. در حالی که در گذشته نه چندان دور، زورگویی بیشتر در زمین بازی رخ می داد. 

از بین کودکانی که در این مطالعه شرکت کردند، 7.6 درصد پاسخ دادند که به خودکشی فکر کرده یا برای آن اقدام کرده اند؛ 8.9 درصد ادعا کردند هدف آزار و اذیت اینترنتی بودند و 0.9 درصد گفتند که دیگران را مورد آزار و اذیت سایبری قرار داده اند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید