مقالاتمقالات اجتماعی

اتهاماتی که بروکسی کیوی، کشیش پر آوازه کانادایی را، از عرش به فرش کشید

 

آلنا بیست ساله بود که با کلیسای میتینگ هاوس اوکویل آشنا شد، این مکان با کلیساهایی که او تا آن موقع شناخته بود فرق داشت؛ از آن محافظه کاری و جدیت خبری نبود و همین موضوع باعث شد خیلی زود به سومین کلیسای بزرگ کانادا تبدیل شود. اما در یک کلمه میتینگ هاوس این محبوبیت را مدیون کشیش کاریزماتیک خود، بروکسی کیوی بود. 

کیوی با همه کشیش هایی که آلنا می شناخت فرق می کرد. موی بلندی داشت و ریش می گذاشت. تی شرت می پوشید و با شلوارک و دمپایی در جمع حاضر می شد. از طرفی نطق هایش به قدری گیرا بود که صبح های یکشنبه، سخنرانی های او علاوه بر سالن های سینما، به صورت زنده در سراسر استان  پخش می شد.

اما آلنا به خاطر می آورد از همان روزی که از کیوی درخواست کمک کرد رابطه اش با کشیش دگرگون شد. گویی او را برگزیده بود. آلنا را مدت طولانی در آغوش می گرفت و کم کم تماس های فیزیکی اش را نزدیک و نزدیک تر کرد. در همه مواقع نیز از آلنا می خواست رابطه نزدیکی را که با هم پیدا کرده بودند جایی افشا نکند حتی کلماتی را به عنوان رمز به او آموخته بود که در پیام ها از آن استفاده کند.

به گفته آلنا، کیوی تاکید می کرد هرچند رابطه آنها صحیح نیست خداوند به او اجازه آن را داده است. اما اگر این رابطه افشا شود، کلیسا نابود خواهد شد و دیگر خیلی از مردم هرگز اسم مسیح را نخواهند شنید. 

آلنا می گوید به حدی از طرف او شست و شوی مغزی شده بود که تا 4 سال بعد از پایان رابطه با کیوی، سکوت خود را نشکست.

اما، به نوشته وبسایت استار، جون امسال پلیس همیلتون کیوی را به اتهام تعرض جنسی به آلنا بازداشت کرد. به دنبال این رسوایی و رسوایی اخلاقی سه نفر دیگر از کشیشان کلیسای میتینگ هاوس، جایگاه و محبوبیت این کلیسا فرو ریخت. و افراد زیادی این پرسش را مطرح کردند که چطور فرهنگ سوء رفتار جنسی در این کلیسا تکرار شده و کسی از رهبران این مکان مذهبی جلوی آن را نگرفته است.

هرچند به گفته وکیل کیوی، در حال حاضر به دلیل باز بودن پرونده در دادگاه نمی توان درباره آن اظهار نظر کرد، اما کیوی هشتم مارچ در وبلاگ خود پستی را تحت عنوان اعترافات منتشر کرد و در آن با تایید روابط خارج از ازدواج، آن را بزرگ ترین شکست و سیاه ترین گناه خود توصیف کرد.

طبق گفته مقامات کلیسا، تا کنون چهار نفر دیگر نیز او را به سوء رفتار جنسی متهم کرده اند.

پیتر شرمن، استاد الهیات دانشگاه ریدیمر، درباره کیوی می گوید: کلیسا بر پایه محبوبیت و جذابیت او شکل گرفته بود. هرچند صاحب بالاترین مقام در کلیسا نبود. اما صحبت های او بود که می توانست هزاران نفر را به کلیسا جذب کند و این، قدرت را تمام و کمال بر او متمرکز می کرد.

آلنا اولین بار در سال 2010، زمانی که فقط 20 سال داشت، بعد از جلسات انجیل خوانی، برای مشورت درباره رابطه خود و پارتنرش به کیوی، که در اوایل 40 سالگی قرار داشت، مراجعه کرد. او می گوید کیوی ابتدا او را با سوال های خصوصی درباره روابط جنسی اش غافلگیر می کرد، و بعد کم کم به او ابراز علاقه کرده و گفته بود او را خیلی بزرگ تر و عاقل تر از سن و سالش می داند.

او در حضور آلنا خدا را به خاطر وجود این دختر شکر می کرد و به او می گفت تنها کسی است که او را در زندگی درک می کند. او یک بار هم به آلنا گفته بود باعث تحریک جنسی او می شود و با وجود اینکه خانواده و فرزند داشت، در هر فرصتی از آلنا سوء استفاده می کرد.

آلنا که در یک خانواده سنتی بزرگ شده بود همواره شنیده بود که زنان با عشوه گری مردان را از راه به در می کنند و بنابراین خود را مقصر گناه کیوی می دانست. در این ضمن، کیوی رابطه خود را با او با ازدواج همجنسگرایان مقایسه می کرد و این طور او را توجیه می کرد که هرچند مورد رضایت خداوند نیست، اما زمانی که انسان ها نسبت به هم متعهد و وفادار باشند خداوند آنها را خواهد بخشید.

آلنا می گوید اسم آنچه در این سال ها بر او گذشت را نه رابطه، بلکه سوء استفاده یک نفر صاحب قدرت از یک فرد زیر دست می گذارد. کیوی مدام به او القا می کرد که او مظهر فداکاری و بخشش عیسی مسیح است و خداوند او را به عنوان هدیه نصیبش کرده است.

بالاخره در سال 2018 آلنا احساس کرد آنچه در جریان است عادی نیست. او با انجام یک تست آنلاین، متوجه می شود شرایط او با اعتیاد به سکس منطبق است، در حالی که از نظر روحی چنین اعتیادی را احساس نمی کند و صرفا خود را صاحب اختیار بدنش نمی داند. با این وجود، به یک گروه حمایتی پیوست و با کمک مشاور پس از مدتی کلیسا و کیوی را رها کرد. 

شش ماه بعد، آلنا با مسئولیتی که بر دوش خود احساس می کرد، آزارگری های کشیش محبوب را افشا کرد و به کمک نزدیکانش، شکایتی را تنظیم کرد.

پس از این رسوایی، جنیفر هانیو، عضو بورد ناظر کلیسای میتینگ هاوس، ضمن عذرخواهی، توجه به قربانیانی که شجاعانه بر علیه فرهنگ آزارگری اقدام کرده اند را ضروری دانست و گفت کلیسا باید شفاف سازی را سرلوحه کار خود قرار دهد حتی اگر به رسوایی های بیشتر بینجامد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید