اخباراخبار کانادا

اتاوا باید مانع درخواست پناهندگی قاتل بریتیش کلمبیایی به نیوزیلند شود! 

کانادا- یکی از نمایندگان پارلمان پس از اینکه شنید مردی که بیش از دو دهه قبل دوست دختر سابق خود به نام آماندا ژائو را در هنگام تحصیل در بریتیش کلمبیا به قتل رسانده، می خواهد به عنوان پناهنده در نیوزیلند زندگی کند، از مقامات دولت خواست مداخله کرده و مانع شوند. 

جنی کوان، نماینده پارلمان از حوزه انتخابی شرق ونکوور، نامه ای به چهار وزیر فدرال فرستاد و گفت اخیرا از خانم بائوئینگ یانگ (مادر آماندا) مطلع شده که قاتل دخترش، آنگ لی، به دنبال پناهندگی در نیوزیلند می باشد. 

هنگامی که ژائو 21 ساله در سال 2002 از خانه اش در برنابی – بریتیش کلمبیا ناپدید شد، با لی زندگی می کرد.

جسد آماندا دو هفته پس از ناپدید شدن در یک چمدان رها شده در دریاچه استیو بریتیش کلمبیا پیدا شد. سه روز بعد، لی به چین گریخت. لی در سال 2012 به جرم قتل محکوم شد، اما دادگاهی در پکن محکومیت حبس ابد او را به هفت سال کاهش داد. 

کوان در نامه خود آورده است که مادر آماندا از حضور قاتل دخترش در نیوزیلند خشمگین است. بخصوص که لی در مصاحبه با یک نشریه محلی ادعا کرد آماندا زنده است! 

جنی کوان می گوید: این ادعا آزاردهنده و شرم آور است. هیچ چیز نمی تواند آماندا را برگرداند، ولی لی حداقل می توانست پشیمانی اش را از این جنایت ابراز کند. 

لی مبلغ 1 میلیون 133 هزار و 300 یوان (معادل 222 هزار و 580 دلار کانادا) غرامت به خانواده ژائو بدهکار است. جنی کوان می گوید: خانواده آماندا معتقد است که لی ثروت خود را برای فرار از تعهد قانونی اش، پنهان کرده است. 

کوان از دولت کانادا خواست اطلاعات خود در باره سوء سابقه کیفری لی را برای مقامات نیوزیلند ارسال کنند. 

ژائو یک دانشجوی بین المللی بود که در بریتیش کلمبیا در رشته زبان انگلیسی تحصیل می کرد. لی که در آن زمان 18 سال داشت ادعا کرد آماندا برای خرید بیرون رفته و برنگشته است. اما پس از پیدا شدن جسد آماندا، کالبد شکافی علت مرگ را خفگی تشخیص داد. 

پس از فرار لی به چین، کانادا تلاش ناموفقی برای استرداد لی داشت، زیرا لی و ژائو هر دو اتباع چین بودند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید