اخباراخبار کانادا

آینده نامعلوم برای ده ها هزار دانشجوی خارجی!

کانادا- لیلا قدرت جهرمی، دانشجوی ایرانی، باید این هفته در دانشگاه سایمون فریزر حضور می یافت، اما علیرغم گذشت 14 هفته از ارسال درخواست مجوز تحصیلی، در ترکیه در انتظار بسر می برد. او که برای پرداخت شهریه دانشگاه، زمین اهدایی از سوی والدین و همچنین اتومبیل اش را فروخته، گفت: مسیر سختی را در زندگی پشت سر گذاشته ام. تحصیل در خارج از کشور نقطه عطفی برای دستیابی به رفاه است اما این وضعیت تمام برنامه ریزی هایم را بر هم زده است.

این زن 30 ساله یکی از ده ها هزار دانشجوی بین المللی است که حضور در ترم پاییز آنها به دلیل تاخیر در پردازش ویزاهای تحصیلی در اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در خطر قرار گرفته است. طبق آخرین آمار IRCC از اول سپتامبر و درست چند روز قبل از شروع کلاس ها، 151 هزار تقاضا همچنان معوق می باشند. 

برخی دانشگاه‌ ها دوره های آنلاین را ارائه کرده اند، اما در نبود دوره آنلاین، به دانشجویان خارجی اخطار شده که باید طی هفته جاری در کلاس ها حضور یابند یا ترم پاییز را از دست خواهند داد. دبورا مک لاچی، معاون دانشگاه ویلفرد لوریه – انتاریو، گفت: کانادا اکنون در صحنه جهانی بدنام شده و دانشجویان ترجیح می دهند به ایالات متحده یا بریتانیا بروند. تقریبا 1336 دانشجوی بین المللی این دانشگاه تحت تاثیر تاخیرات قرار گرفته اند. 

کانادا پس از آمریکا و استرالیا سومین مقصد دانشجویان خارجی است. دانشگاه های کانادا بطور فعال برای جذب دانشجویان بین المللی، که در سال 2020 هجده درصد از جمعیت دانشجویی در سراسر کشور را تشکیل دادند، تلاش کرده اند. سال گذشته، تعداد بی سابقه 560 هزار درخواست توسط  اداره مهاجرت کانادا بررسی شد، طی هشت ماهه اول سال جاری، دولت تنها 452 هزار مجوز تحصیلی را صادر کرد. 

یادآور می شود که شهریه برای دانشجویان بین المللی به طور متوسط ​​سه برابر بیشتر از دانشجویان داخلی است که آن را به منبع درآمد حیاتی برای موسسات آموزش عالی سراسر کشور تبدیل می کند. برای مثال شهریه رشته مهندسی در واترلو در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی سالانه 66 هزار دلار در مقایسه با 18 هزار دلار برای شهروندان کانادایی است.  

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید