اخباراخبار کانادا

آیا 2022 سال اقتصادی بدی برای شما بود، شاید آخر امسال مجبور شوید با خود بگویید هزار رحمت به پارسال!

متاسفانه کارشناسان اقتصادی، رکود، تورم مداوم و افزایش بیکاری را برای سال جدید پیش بینی می کنند.

برای بسیاری از کانادایی ها سال 2022 سال سختی بود، زیرا نرخ بهره و متعاقب آن تورم افزایش یافت و اقتصاد کانادا کوچکتر شد. این در حالی است که متأسفانه به نظر نمی رسد سال 2023 اوضاع اقتصادی بهبود یابد.

تحلیلگران می گویند که رکود اقتصادی نزدیک است و انتظار می رود نرخ بیکاری افزایش یابد، این در حالی است که قیمت ها همچنان بالا خواهد بود و نرخ های بهره همچنان باعث کاهش قدرت خرید مردم خواهند شد.

رویس مندز مدیر عامل شرکت Desjardins Capital Markets در این باره گفت: «احتمالا برای بهبود اوضاع باید کمی بیش از یک سال منتظر بمانیم».

او می گوید 2022 سال سلطه افزایش قیمت ها و افزایش سریع مدام هزینه های زندگی بود. تورم سالیانه در تابستان 2022 به اوج خود یعنی 8.1 درصد رسید. در ابتدای سال نرخ وام دهی بانک مرکزی کانادا 0.25 درصد بود. اما هفت بار متوالی افزایش این نرخ در طول سال 2022 باعث شد تا نرخ وام دهی به 4.25 درصد برسد.

مندز معتقد است سال سختی پیش رو داریم.

او در ادامه گفت: «سال گذشته پیش زمینه ای برای افزایش قیمت ها و نرخ های بالاتر بود. اما 2023 سالی خواهد بود که همگی ما باید خود را برای زندگی تحت این شرایط در آن آماده کنیم».

تورم در سال 2023 همچنان ادامه خواهد داشت حتی کارشناسان خبره نیز که در زمینه پیش بینی شرایط اقتصادی دستی بر آتش دارند، معقدند سال 2023 سال اقتصادی راحتی نخواهد بود. هر چند باید پذیرفت که اقتصاد مملو از تناقض است و داده های اقتصادی مملو از عدم قطعیت.

از طرفی اکثر پیش بینی های بخش خصوصی در کانادا به این نتیجه رسیده اند که این کشور در اوایل سال 2023 درگیر نوعی رکود خواهد بود. این پیش بینی ها معتقدند که این رکود کوتاه و ملایم است. اما مسئله این است که گاهی اوقات فاصله بین رکود کوتاه مدت و بلند مدت، بسیار کم است.

از این رو می توان گفت که تقریبا تمام نشانگرهای اقتصادی نشان می دهند که اوضاع اقتصادی امسال چندان بر وفق مراد نخواهد بود، هر چند امیدواریم این چنین نباشد!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید