مقالاتمقالات اجتماعی

آیا کنترل جمعیت موش ها می تواند به حل بحران هجوم موش ها کمک کند؟

به گزارش ایران جوان و به نقل از time هیچ سیاستمداری حاضر نیست بپذیرد که انتخاب خود را مدیون موش ها است. اما لورا میکولسکی عضو شورای شهر فرندیل میشیگان، از نسبت دادن حرفه سیاسی خود به این جوندگان دم دراز واهمه ای ندارد.

میکولسکی که تصمیم خود را برای کنترل جمعیت موش ها گرفته است، یکی از بنیانگذاران گشت موش فرندیل است. او یک جنبش شهروندی ایجاد کرده تا دامنه محلی مشکل ازدیاد جمعیت موش ها را از نزدیک ارزیابی کند.

 

این جنبش تصمیم دارد با روش های دوستدار محیط زیست با این مشکل مبارزه کند. او حتی پا را فراتر نهاده و مسابقه ای ماهانه را راه اندازی کرده که برنده آن کسی است که بیشترین لاشه موش های مرده را داشته باشد. یکی از اعضای شورا که در انتخابات سال 2019 پیروز شد، در این باره می‌ گوید: «با وجود اینکه هیچ ‌کس لورا میکولسکی را واقعا نمی ‌شناسد اما همه عاشق بانوی موش ها هستند».

اما اینها تنها بخشی ابتدایی از تلاش های میکولسکی برای مبارزه با موش ها هستند، زیرا او قصد دارد بهترین روش را برای کنترل جمعیت موش ها پیدا کند.

فرندیل در ماه آوریل آزمایش یکی از جدیدترین سلاح ‌های موجود در زرادخانه ضد موش خود را آغاز خواهد کرد. قرار است آنها در این آزمایش محصولی به نام Contrapest را آزمایش کنند که در صورت موفقیت، در شیوه برخورد شهرداری های سراسر جهان با افزایش جمعیت موش ها، انقلابی ایجاد می کند. شرکت سازنده این محصول گیاهی ادعا می‌ کند که هر دوز آن از تولیدمثل موجودات به مدت 45 روز جلوگیری می ‌کند و بدون ایجاد خطر برای حیوانات دیگر یا محیط زیست، جمعیت موش ها را به طرز قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. این محصول به زودی به لطف یک نوآوری دیگر که توسط یک استارتاپ زیست فن آوری کوچک دانمارکی راه اندازی خواهد شد، به راحتی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جیوانا ماسی مدیر موسسه Botstiber که در زمینه کنترل باروری حیات وحش در اروپا فعالیت می کند، در این باره گفت:   .

«از آنجایی که تغییرات آب و هوایی، رشد جمعیت حیوانات موذی و تغییرات کاربری زمین، باعث افزایش درگیری‌ ها بین انسان و حیات وحش در سراسر جهان شده اند، داروهای ضد بارداری جایگزین مناسبی برای کنترل جمعیت حیوانات موذی هستند». در حال حاضر، داروهای ضد بارداری در قالب های مختلف برای کنترل جمعیت گوزن ها در حومه ایالات متحده، میمون ها در تایلند و کبوترهای وحشی در بارسلونا مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه گزارش time آمده است:

ContraPest یک داروی ضد بارداری خوراکی است که به موش ها خورانده می شود.

.

این ماده دارای دو ترکیب فعال است که یکی از آنها نوعی یائسگی را در موش های ماده ایجاد می کند و دیگری تولید اسپرم را در موش های نر محدود می کند. Senestech براساس تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که این محصول در طول زمان جمعیت موش ها را 95 درصد کاهش می دهد.

Senestech می گوید که ترکیب این دارو غیر سمی است و هیچ خطری برای حیوانات دیگر یا محیط زیست ندارد. به گفته جوئل فروندت مدیرعامل شرکت Senestech اگر چه این دارو برای اثربخشی به مصرف مداوم توسط موش ها نیاز دارد، اما آنها به دلیل اینکه این دارو خیلی شیرین است.

به آن علاقه زیادی دارند و می توان گفت میلک شیک موش ها محسوب می شود.

اگر صحبت های جوئل فروندت صحت داشته باشند، دنیا به تعداد زیادی از این میلک شیک ها نیاز خواهد داشت. هنوز هم مشخص نیست که آیا جمعیت موش ها در طول همه‌گیری افزایش یافته است و یا اینکه وجود آنها در شهرها بیشتر به چشم می آید به عنوان مثال این مشکل تا دسامبر سال 2022 در شهر نیویورک چنان بغرنج شد که شهردار این شهر مجبور شد برای مقابله با جمعیت موش ها افرادی را استخدام کند.

در لندن که از زمان شیوع طاعون در قرن شانزدهم همواره با جانوران موذی دست و پنجه نرم کرده است، به ازای هر پنج نفر یک موش وجود دارد. این نسبت در پاریس بسیار وحشتناک تر است و به ازای هر 1.5 نفر یک موش وجود دارد. در بمبئی، شکارچیان شهری هر شب هزار موش را می کشند. تخمین زده می شود که 100 میلیون موش در زیر خیابان های مکزیکوسیتی زندگی می کنند.

موش ‌ها تهدیدی جدی برای سلامت انسان ها و زیرساخت ‌ها هستند. آن‌ها علاوه بر انتشار بیماری ها، بخش زیادی از محصولات زراعی و تولیدی را از بین می برند. درضمن آنها به عنوان یک گونه مهاجم در بسیاری از نقاط جهان، تهدیدی جدی برای تنوع زیستی هستند.

از طرفی انسان ها با سطل های زباله و فاضلاب خانه هایشان، بستر مناسبی را برای رشد و نمو موش ها فراهم می کنند و اینجاست که نه تنها بیولوژی موش ها، بلکه خود ما نیز در افزایش جمعیت آنها مقصر هستیم.

امیدواریم روش هایی مانند این، به معنای واقعی کلمه این مشکل را برطرف کنند و تعادل را به محیط زیست برگردانند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید