مقالاتمقالات اجتماعی

آیا کانادا می تواند آبله میمون را مهار کند؟ برای از دست ندادن فرصت چه باید کرد؟

کانادا زمان زیادی برای کنترل آبله میمون ندارد و اگر دولت های فدرال و استانی جدی تر با شیوع آن مقابله نکنند، فرصتی حیاتی را از دست خواهند داد. چند ایالت آمریکا طی چند روز اخیر وضعیت اضطراری اعلام کرده و سازمان جهانی بهداشت زنگ خطر را در مورد افزایش موارد ابتلا به صدا درآورده است. 

تاد کلمن، اپیدمیولوژیست متخصص در بهداشت LGBTQ و استادیار دانشگاه ویلفرید لوریه، می گوید در حال حاضر آبله میمون عمدتا نزد مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند مشاهده شده، اما ممکن است به زودی بین سایر گروه ها نیز گسترش یابد. کلمن معتقد است دولت های فدرال و استانی باید بر روی قطع زنجیره انتقال متمرکز شده و تماس های مبتلایان را بهتر ردیابی کنند. او همچنین در دسترس قرار دادن واکسن به جوامع در معرض خطر و اطلاع رسانی صحیح در مورد آن را موثر می داند. 

روش انتقال آبله میمون به نحوی است که ممکن است علائم ابتلا چندین روز یا چند هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شوند. از نظر کلمن، آژانس های بهداشت عمومی بایستی برای متوقف کردن زنجیره انتقال، بر واکسیناسیون افرادی که ممکن است در آینده در معرض ویروس قرار بگیرند متمرکز شود و نه فقط کسانی که به بیماری مبتلا شده اند. 

دکتر ترزا تام، مدیر بهداشت عمومی کانادا، طی کنفرانس خبری هفته گذشته گفت در حالی که شیوع ویروس در سطح جهانی یک نگرانی جدی است، این خوش بینی وجود دارد که با تمرکز تلاش ها در کانادا و سراسر جهان، بتوانیم شیوع آن را مهار کنیم. 

تا کنون چند صد مورد ابتلا در کانادا گزارش شده که اکثرا در تورنتو و مونترال هستند. اکثر مبتلایان را مردان همجنسگرا و دوجنسگرا تشکیل می دهند. اما چندین مورد ابتلا در کودکان در ایالات متحده  نیز مشاهده شده است.

کارشناسان می گویند مقامات فدرال و استانی برای جلوگیری از سرایت آبله میمون از مردان همجنسگرا و دوجنسگرا به جمعیت های آسیب پذیر، از جمله سالمندان و کودکان، بایستی ویروس را بسیار جدی تر تلقی کنند. آنان ردیابی تماس، کمک مالی برای مبتلایانی که باید خود را قرنطینه کنند، واکسیناسیون گروه های پرخطر و پیام رسانی بهتر در مورد ریسک ابتلا و واجدین شرایط دریافت واکسن را برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت در کانادا ضروری می دانند. 

جیسون کیندراچوک، استادیار رشته میکروبیولوژی و بیماری های عفونی در دانشگاه مانیتوبا، گفت: باید سریع تر عمل کنیم. زیرا هرچقدر ویروس زمان بیشتری برای انتشار داشته باشد، خطر شیوع نزد گروه های بیشتری از افراد، ایجاد بیماری شدید یا انتقال به میزبان های جدید، از جمله حیوانات، بیشتر می شود. 

اولین مورد انسانی آبله میمون در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی شد. کیندراچوک می گوید سوالات زیادی در مورد این نوع خاص آبله میمون وجود دارد. به عنوان مثال، از نظر تاریخی این بیماری از طریق تماس جنسی منتقل نشده، اما این شکل جدید از ویروس عمدتا همجنسگرایان و دوجنس گرایان را تحت تاثیر قرار داده است. 

دکتر تام در مورد واکسن مورد نیاز گفت که در حال حاضر موجودی محدود در جهان وجود دارد، اما کانادا در حال حاضر دوز کافی واکسن در اختیار دارد و تاکنون بالغ بر 70 هزار دوز در اختیار دولت های استانی و مناطق قرار گرفته و 27 هزار دوز تزریق شده است.

تام موجودی دقیق واکسن و اینکه هر استان یا حوزه چه تعداد واکسن دریافت کرده است را فاش نکرد. 

طی آخر هفته گذشته، اسپانیا دومین مورد مرگ ناشی از آبله میمون را گزارش کرد. رسانه های محلی همچنین اولین مرگ شناخته شده هند در اثر این بیماری را گزارش کردند. کیندراچوک افزود: این مرگ و میرها باید به عنوان بیدارباش عمل کنند. بیماری ممکن است نزد بسیاری از افراد خفیف باشد، اما احتمال ایجاد پیامدهای شدید وجود دارد؛

طبق گزارش بهداشت عمومی انتاریو تا 2 آگوست، 423 مورد تایید شده، از جمله 329 مورد در تورنتو وجود داشته است. از 423 مورد، 421 مورد مرد و دو مورد زن هستند. هیچ مورد فوتی گزارش نشده، اما دو مورد تایید شده در بخش مراقبت های ویژه و 11 نفر در بیمارستان بستری شدند.  

به گفته بهداشت عمومی تورنتو، برای افرادی که واکسن آبله میمون دریافت می کنند، گواهی صادر شده و  اطلاعات آن در سیستم ایمن سازی استان وارد می شود. واکسن (Imvamune) دو دوز می باشد، اما در حال حاضر فقط در یک دوز تجویز می شود. ترزا تام گفت بسته به شدت شیوع و در صورت ایجاد ایمنی ضعیف، تزریق دو دوز واکسن امکان پذیر خواهد بود. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید