اخباراخبار کانادا

آیا چین در انتخاب شدن کن سیم به سمت شهردار ونکوور نقش داشت؟ 

کانادا- یک نشریه کانادایی با استناد به اطلاعات محرمانه در مورد تلاش چین در دخالت در انتخابات کانادا، این پرسش را مطرح کرده که آیا پکن به پیروزی سیم کمک کرد؟ 

شهردار کن سیم، هر روز در دفتر کار خود به عکس سیاه و سفید از کارگران چینی راه آهن که در سال 1884 خط ریلی بریتیش کلمبیا را احداث کردند، خیره می شود. سیم ، فرزند یک مهاجر هنگ کنگی، می گوید چهره های این کارگردان یادآور اهمیت انتخاب او به عنوان اولین شهردار چینی تبار بریتیش کلمبیا است. 

پیروزی او یک رویداد تاریخ ساز تلقی شد.

اما Globe and Mail  سوالاتی را در مورد نقش چین در انتخاب او، طرح کرده است. 

همانطور که می دانید جنجال بزرگی بر سر تمایل چین به پیروزی حزب لیبرال و نخست وزیری جاستین ترودو و کمک پکن به انتخاب شدن نمایندگان چینی تبار، ایجاد شده است. 

سیم نیز از این جنجال ها مصون نمانده. گفته می شود سرکنسول سابق چین در ونکوور، تانگ شیائولینگ به دستور پکن، رای دهندگان چینی را برای حمایت از سیاستمداران کانادایی-چینی تشویق کرده است. 

سیم هرگونه ارتباط پکن با انتخاب شدن او به مقام شهردار را تکذیب کرده و می گوید این پیروزی را به سختی به دست آورده و به دلیل پیشینه و تبارش هدف حمله قرار گرفته است. این مرد 52 ساله گفت: اگر یک سفیدپوست بودم، مشکلی ایجاد نمی شد. من اینجا به دنیا آمده و بزرگ شده ام. اینکه می گویند با تلاش خودت به این مقام نرسیدی، منزجر کننده است. 

یادآور می شود که آژانس اطلاعات و امنیت کانادا صراحتا اعلام کرده چین در تلاش است در انتخابات کانادا مداخله کند. ادعایی که پکن آن را رد کرده است. 

تحلیلگران می گویند در حالی که چین به دنبال اعمال نفوذ سیاسی در ونکوور بود، اما بعید است که نتیجه را به تنهایی تعیین کرده باشد. کندی استوارت، رقیب چپ گرای سیم، موافق است و می گوید: مداخله چین دلیل اصلی شکست من نیست. اما ممکن است یک عامل موثر بوده باشد. استوارت 29 درصد آرا را در مقابل 51 درصد آرا به دست آورد. وی گفت: سرکنسول چین که در جولای 2022 به ماموریت 5 ساله خود پایان داد، با محکوم کردن علنی ام به دلیل حمایت صریح از تایوان، مکررا پروتکل های دیپلماتیک را نقض کرده است. 

سیم، بانکدار سابق و صاحب یک شرکت موفق ارائه کننده مراقبت های بهداشتی به نام Nurse Next Door است که با اختلاف نزدیک به 22 امتیاز از رقبای خود، پیروز شد. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید