مقالاتمقالات سیاسی

آیا پروازهای VIP مقامات دولتی به خاطره ها می پیوندند؟

نیروی هوایی سلطنتی کانادا در پاسخ به سوالات مربوط به ترتیبات سفر فرماندار کل، لیست اقداماتی که برای کاهش هزینه های این سفر انجام شده اند را منتشر کرد.

با توجه به اقدامات جدید با هدف کاهش هزینه های سفر های VIP، به احتمال زیاد این سفرها به خاطره خواهند پیوست.

این گزارش که در اواخر ماه گذشته منتشر شد، نشان داد که نیروی هوایی سلطنتی کانادا از امکاناتی مانند گل آرایی در پرواز، ارائه نوشیدنی های غیر الکلی و امکاناتی از این دست صرفنظر خواهد کرد.

در این گزارش در مورد این اقدامات که به منظور کاهش هزینه ها صورت گرفته اند آمده است: «نیروی هوایی سلطنتی کانادا (RCAF) امکان یک سفر هوایی ایمن و قابل اعتماد را برای مقامات دولتی، چه در داخل خاک کانادا و چه در خارج از این کشور فراهم می کند. سازمان دفاع ملی مسئولیت خود را به عنوان مباشر سرمایه های عمومی جدی می گیرد و متعهد است که ضمن به حداقل رساندن هزینه های جانبی پرواز، استانداردهای ایمنی و الزامات ماموریت های عملیاتی را کاملا و به نحو احسن رعایت کند».

اولین بار تابستان گذشته جزئیات سفر فرماندار ژنرال مری سایمون برای شرکت در نمایشگاه اکسپو 2020 در        دبی خبرساز شد. 

این سفر یک هفته ای حدود 1.3 میلیون دلار هزینه برای مالیات دهندگان کانادایی به همراه داشت که بخش زیادی از آنها کاملا غیرضروری بودند؛ بخشی از لیست بلند بالای هزینه های این سفر عبارتند از: 230 دلار گل آرایی، حدود 1000 دلار آب بسته بندی، 110 دلار برای چهار لیتر آب سیب، 526 دلار برای مقداری لیمو و لیموترش و…

مسافران این سفر در هر وعده غذایی با منوی متنوعی از گران ترین مواد غذایی پذیرایی شدند.

نیروی هوایی سلطنتی کانادا درباره وعده های غذایی پروازی گفت: «مباشران پروازی RCAF با همکاری خدمات کترینگ فرودگاه، برای ایجاد گزینه ‌هایی مناسب در وعده های غذایی همکاری می ‌کنند.

هنگامی که یک منو نهایی شد و توسط سازمان امور جهانی کانادا تایید شد،RCAF  منوی انتخابی را از کترینگ ها تهیه می کند. در این صورت وعده های غذایی استاندارد یکسان برای همه مسافران انتخاب خواهد شد». 

مقامات این سازمان در جلسه 12 دسامبر این کمیته اعلام کردند که از ارائه چاشنی نوشیدنی و قابلیت انتخاب وعده های غذایی برای مسافران در کابین اصلی هواپیما صرف نظر می کنند در این صورت کسانی که در کابین جلوی هواپیما نشسته اند، همچنان دو گزینه برای هر وعده غذایی در اختیار خواهند داشت.

RCAF از دو هواپیمای مختلف برای سفرهای VIP استفاده می کند.

سفرهای هیئت‌ های کوچکتر یا سفرهای نخست ‌وزیر در داخل کانادا، توسط ناوگانی از جت ‌های تجاری Bombardier Challenger 650  انجام می شوند که توسط اسکادران 412 مستقر در خارج از فرودگاه بین ‌المللی اتاوا اداره می ‌شوند؛

پروازهای طولانی مدت یا سفرهای بین المللی توسط اسکادران حمل و نقل 437 مستقر در خارج از CFB Trenton با استفاده از هواپیماهای ترابری CC-150 Polaris انجام می شوند.

نیروی هوایی سلطنتی کانادا در پاسخ به ممنوعیت استفاده از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در کانادا، اعلام کرد که استفاده آنها از لیوان های یک بار مصرف در کابین اصلی هواپیما، برای به حداقل رساندن هزینه های نظافت بوده است.

در این راستا دفتر دبیر فرماندار کل (OSGG) نیز اعلام کرد که آنها به طور معمول با آژانس های همکار و دفتر شورای خصوصی، برای بررسی و اصلاح فرآیندهای برنامه ریزی در این زمینه تعامل دارند.

در بیانیه این دفتر آمده است: «فرماندار کل تنها در صورت درخواست نخست وزیر و دولت کانادا به سفرهای بین المللی می رود. بودجه‌ها و تدارکات مربوط به این بازدیدها در اختیار بخش ‌های دولتی، به ویژه سازمان های امور جهانی کانادا و وزارت دفاع ملی است».

در ضمن دفتر دبیر فرماندار کل اعلام کرد که آنها به طور منظم تمام جنبه های این سفرها را تحت نظر دارند.

پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا (RCMP) تنها مسئول ارائه خدمات حفاظتی به مقامات ارشد دولتی مانند فرماندار کل است و هیچ دخالتی در تصمیمات مرتبط با برنامه های سفر ندارد.

در بیانیه RCMP آمده است: «به این ترتیب، طرح حفاظتی اتخاذ شده توسط RCMP بر اساس تصمیماتی است که توسط دفتر فرماندار کل اتخاذ می شود».

فرانکو ترازانو، مدیر ملی فدراسیون مالیات دهندگان کانادایی، از بوروکرات ها به دلیل تلاش برای صرفه جویی در هزینه ها در این حوزه قدردانی کرد، اما گفت که برای محدود کردن اسراف و بهبود شفافیت باید اقدامات بیشتری انجام شود.

ترازانو گفت: «مالیات دهندگان از بوروکرات ها انتظار دارند که خویشتن داری خود را حفظ کنند. این بدان معنی است که وقتی کانادایی ها حتی توان دسترسی به یک همبرگر ساده را هم ندارند، آنها نباید در حین پرواز شکم خود را با غذاهای رنگارنگ پر کنند.

رسیدهای این سفرها باید به صورت آنلاین منتشر شوند. همه چیز باید به سهولت شفاف باشد  زیرا در حال حاضر کسب کوچکترین اطلاعات در این زمینه بسیار سخت است و این با شفافیت در تناقض است».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید