علم و دانش

آیا می دانید چرا سگ ها سر خود را از شیشه ماشین بیرون می آورند؟

البته، هیچ کس در مورد این موضوع از سگ ها سوال نکرده است، اما اتفاق نظر این است که سگ ها به این دلیل دوست دارند سر خود را از شیشه ماشین بیرون بیاورند چون از نظر بصری کنجکاو هستند. بسیاری از سگ‌ ها به اندازه ‌ای قدبلند نیستند که بتوانند از روی صندلی جلو دید بدون مانعی به دنیای بیرون داشته باشند، و بیشتر سگ ‌ها آنقدر کوتاه قد هستند که نمی توانند از صندلی عقب دیدی به جلو یا عقب داشته باشند. بنابراین بیرون آوردن سرشان از پنجره راه خوبی برای بررسی محیط اطراف و لذت بردن از یک نسیم خوب و خنک در همان زمان است.

اما دمیدن در گوش سگ، حتی به آرامی، می تواند به آن آسیب برساند و سبب عفونت گوش بشود، نه به دلیل نرمی پوست یا حساسیت اعصاب، بلکه به دلیل صدای دمیدن. دامپزشک بن کلاین به ما گفت که یکی از روش هایی که سگ برای ناشنوایی آزمایش می شود این است که دامپزشک با قیف به گوش می دمد. اگر سگ ناراحت نشود، نشانه ناشنوایی است. بنابراین، در حالی که ممکن است دمیدن در گوش سگ را بازیگوشی تلقی کنیم، برای سگ این کار معادل خاراندن تخته سیاه با ناخن است. فرکانس صدا آن ها را خسته می کند. اگرچه نژادهای مختلف سگ حساسیت های متفاوتی نسبت به دمیدن در گوش دارند، اما همه از آن آزار می بینند. از اشتباه آزار دادن سگ ‌های پرخاشگر خودداری کنید، آنها می‌توانند به طور غیرمنتظره‌ای تلافی کنند.

دکتر ویلیام ای. مونرو، از کالج آمریکایی دامپزشکی داخلی، می‌افزاید که گوش خارجی سگ‌ها مملو از اعصاب حسی است که به جلوگیری از آسیب‌های تروما و حفظ شنوایی کمک می‌کند: با جلوگیری از زباله‌ها (ماسه، تراشه‌های چوب و غیره) از ورود به مجرای گوش، از آسیب به گوش و شنوایی جلوگیری می شود. بنابراین، اجتناب از هوای در گوش می تواند مزیت بقا داشته باشد. گوش نمی تواند تمام زباله هایی را که یک سگ باید با آنها مبارزه کند، به دام بیاندازد. در واقع، دکتر کلاین اشاره کرد که بیرون آوردن سر آنها از شیشه ماشین یکی از دلایل اصلی عفونت گوش در سگ هاست.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید