علم و دانش

آیا می دانید ریمل واقعا از چه چیزی و چگونه ساخته می شود؟ 

زنان هزاران سال است که مژه های خود را با ریمل تقویت می کنند. اولین استفاده به 3000 سال قبل از میلاد در مصر باستان برمی گردد. این مخلوط از آنتیموان – چربی حیوانی و دوده – ساخته شده بود و حتی مردان نیز آن را می پوشیدند.

این معجون سپس تا عصر ویکتوریا پیش رفت و سرانجام در سال 1917 زمانی که یوجین ریمل اولین ریمل بسته بندی شده را ساخت، اختراع شد.

امروزه ریمل یکی از لوازم اصلی روزمره است و فرمول های مختلفی امتحان و آزمایش شده است. اما تعداد کمی از مردم می دانند که چگونه ساخته شده است.

در حالی که فرمولاسیون بسته به سازنده متفاوت است، تقریبا هر ریمل از یک فاز محلول در روغن و یک فاز محلول در آب تشکیل شده است. برای تهیه فاز روغن، یک تکنسین چهار نوع مختلف موم شامل: موم کارنائوبا، موم کندلیلا، موم زنبور عسل، و گلیسرول استئارات – امولسیفایری که به ترکیب مواد به خوبی کمک می ‌کند، ترکیب می ‌کند. بعد ویتامین E مایع را اضافه می کند که مژه ها را حالت می دهد و بافت نرمی به ریمل می بخشد. سپس یک ترکیب شیمیایی به نام Pelemol D-2000 برای مقاوم شدن ریمل در برابر آب اضافه می شود. مخلوط حرارت داده شده و هنگامی که موم شروع به ذوب شدن کرد، آنها را با هم مخلوط می کنند. این ترکیب یک ژل نیمه مایع تولید می کند که مژه ها را با لایه ای براق می پوشاند.

در حالی که این مرحله در حال انجام است، تکنسین فاز محلول در آب را جداگانه آماده می کند. این کار با گرم کردن آب سرد، قبل از افزودن یک امولسیفایر انجام می شود. 

برای سیاه شدن رنگ ریمل، رنگدانه ای از اکسید آهن سیاه رنگی با درجه آرایشی و بهداشتی به آب داغ اضافه می شود و مخلوط به درستی مخلوط می شود.

سپس تکنسین یک ترکیب آلی اضافه می کند تا به تعادل سطح pH لوازم آرایشی کمک کند و پودر آرایشی را برای ایجاد حس ابریشمی به آن اضافه می کند.

برای تکمیل فرمول جادویی، تکنسین سپس این دو مخلوط را گرم کرده و با هم مخلوط می کند.

قبل از اینکه ریمل آماده بسته بندی شود، باید یک سری تست های کنترل کیفیت را پشت سر بگذارد. ابتدا از دستگاهی به نام ویسکومتر برای اندازه گیری ضخامت استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که محصول خیلی روان نیست.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید