علم و دانش

آیا می دانستید که وجود کپک ها (Mold) در خانه شما می تواند بسیار خطرناک باشد؟ 

توری اسپلینگ بازیگر 50 ساله به مدت 4 روز در بیمارستان بستری بوده است. حتما می پرسید که ماجرای او چه ربطی به کپک دارد؟

مساله این است که هر چند علت بستری شدن او در بیمارستان مشخص نشده، اما به احتمال زیاد به دلیل تماس با کپک ها، این اتفاق برای او رخ داده است. 

توری اسپلینگ دلیل بستری شدن خود در بیمارستان را فاش نکرد، اما این خبر ماه ها پس از آن منتشر شد که او فاش کرد خانواده اش از مشکلات سلامتی ناشی از کپک در خانه خود رنج می برند. به همین دلیل احتمال می رود توری اسپلینگ این بار نیز به همین دلیل در بیمارستان بستری شده باشد. 

با وجود اینکه بسیاری از علائم قرار گرفتن در معرض کپک خفیف هستند، اما کپک ها می توانند باعث واکنش های آلرژیک شدید و حملات آسم شوند که در این صورت به بستری فرد در بیمارستان می انجامند.

بسیاری از افراد ممکن است به کپک حساسیت داشته باشند و همین امر باعث بروز واکنش در بدن آنها می شود. قرار گرفتن در معرض کپک می تواند بلافاصله منجر به واکنش عفونی شود، هر چند گاهی اوقات مدتی طول می کشد تا بدن فرد به کپک واکنش نشان دهد. 

فقط انواع خاصی از کپک ها باعث آلرژی می شوند. ممکن است فردی تنها به یکی از انواع کپک ها حساسیت داشته باشد.  

برخی از رایج ترین کپک هایی که باعث ایجاد آلرژی می شوند عبارتند از: آلترناریا، آسپرژیلوس، کلادوسپوریوم و پنی سیلوم.

علائم آلرژی به کپک عبارتند از: عطسه، آبریزش یا گرفتگی بینی، سرفه یا ترشحات بینی، خارش چشم، بینی یا گلو، آبریزش چشم و خشکی پوست.

انواع مختلفی از کپک ممکن است باعث بروز واکنش های آلرژیک یا بیماری شوند. 

به عنوان مثال، کپک سیاه در این زمینه بدترین نوع محسوب می شود. کپک سیاه که به عنوان  Stachybotrys chartarum   نیز شناخته می شود، روی سطوحی که حاوی مقدار زیادی سلولز هستند، مانند کاغذ، چوب و دیوار خشک، رشد می کند.

این کپک روی سطوحی که برای مدت طولانی خیس بوده اند مانند دیوار خانه ها رشد کرده و تکثیر می شود. زیرزمین ها، دوش ها و پنجره ها بهترین مکان ها برای رشد این کپک خطرناک هستند.

کپک سبز و آبی همان کپکی است که بر روی نان یا پنیر دیده می شود.

شاید در این حالت شما فقط کپک را روی بخشی از غذا مشاهده کنید، اما حقیقت این است که کپک در تمام قسمت های آن پخش شده است، حتی اگر قابل رویت نباشد. 

با این وجود اگر به طور تصادفی این مواد غذایی کپک زده را بخورید، به احتمال زیاد هیچ اتفاقی برای شما رخ نخواهد داد. فقط یک ماده غذایی بد طعم را خورده اید و احتمال دارد اندکی دچار معده درد شوید. 

خوردن غذای کپک زده در موارد نادر، می تواند باعث تنگی نفس، حالت تهوع، تب یا اسهال شود.

کپک صورتی و بنفش بیشتر در اطراف شیرهای حمام و در کناره های دوش حمام رشد می کند. نام علمی این کپک Serratia است و نوعی از کپک است که در صابون مایع، زنده می ماند. 

کپک های زرد و نارنجی نیز در داخل الیاف طبیعی خانه مانند کنف و مبلمان رشد می کنند.

کپک سفید نیز در زیرزمین ها، حمام ها، اتاق های زیر شیروانی و سطوح مشابه رشد می کند.

قرار گرفتن در معرض کپک باعث بروز حملات آسم در افراد مبتلا به این بیماری می شود.

با وجود اینکه بسیاری از حملات آسم را می توان با دستگاه تنفسی کنترل کرد، اما علائم اورژانسی آسم عبارتند از: بدتر شدن سریع علائم بیمار، اثربخش نبودن داروهای استنشاقی و سایر داروها، درد قفسه سینه، تنگی نفس شدید، بی نظمی های تنفسی، مشکل در راه رفتن یا صحبت کردن، حرکت دنده ها و معده به داخل و خارج، خم شدن شانه فرد و تغییر رنگ چهره او.

در برخی موارد استنشاق کپک می تواند باعث عفونت قارچی شود که به تب دره معروف است.

تب دره ناشی از تنفس نوعی قارچ است که معمولا در خاک های مناطق زیر دیده می شود: جنوب غربی ایالات متحده و کالیفرنیا، شمال مکزیک و بخش هایی از آمریکای مرکزی و جنوبی. این عفونت معمولا ریه های فرد را درگیر می کند. 

طبق گزارش انجمن ریه آمریکا (ALA) علائم تب دره عبارتند از: خستگی، سرفه، تب، درد قفسه سینه، تنگی نفس، سردرد، دردهای عضلانی و مفاصل، تعریق شبانه و بروز بثورات پوستی در قسمت بالا تنه یا پاها.

هنوز مشخص نیست که چرا اسپلینگ در بیمارستان بستری است، اما احتمال می رود که این موضوع بی ربط با کپک ها نباشد.

زیرا اسپلینگ در ماه مه چند عکس از خود و فرزندانش که در یک بیمارستان بستری بودند را منتشر کرد و به 1.7 میلیون فالوروش گفت: «همه مشکلات ما به کپک ها و خانه ای برمی گردد که 3 سال است در آن زندگی می کنیم. این مشکل به ظاهر کوچک باعث شده که ما ماه ها درگیر بیماری باشیم». 

اسپلینگ فاش کرد که او و دو فرزندش یکی پس از دیگری دچار عفونت شده اند. 

این ستاره 50 ساله روز یکشنبه عکسی را در اینستاگرام از خود منتشر کرد که در آن سرم به دست بستری بود و نوشت: «روز چهارمی است که اینجا هستم و دلم برای بچه ‌هایم خیلی تنگ شده است، با این وجود سعی می کنم همچنان روحیه خودم را حفظ کنم».

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید