مقالاتمقالات اجتماعی

آیا موج گرما می تواند باعث قطع برق شود؟

همزمان با آغاز موج گرمای شدید در کشور کانادا، کارشناسان در مورد افزایش فشار بر سیستم های برق این کشور که پتانسیل ایجاد قطعی برق را دارند، هشدار می دهند. هشدارهای مربوط به گرما در چندین منطقه از جنوب انتاریو و کبک در روز دوشنبه اعمال شد و وضعیت آب و هوایی گرم و مرطوب در بیشتر ایام هفته پیش‌بینی شد. رایان نس، مدیر تحقیقات موسسه آب و هوای کانادا گفت امواج گرما می تواند سیستم های برق را تحت فشار قرار دهد. برای غلبه بر گرما، افراد زیادی درجه سیستم تهویه مطبوع خود را بالاتر می‌برند و تقاضا برای این سیستم افزایش می‌یابد. از آنجایی که برای چیزهایی مانند تهویه مطبوع نیاز به برق بیشتری وجود دارد، گرمای اضافی تولید شده از طریق زیرساخت فشار زیادی به سیستم تولید برق وارد می کند. همین موضوع می تواند منجر به قطع برق شود.  برخی از شهرها حداکثر دمای 30 تا 35 درجه سانتیگراد و مقادیر رطوبت بین 40 تا 45  را در بیشتر روزهای هفته  تجربه می کنند.  البته در  استان انتاریو برای افزایش تقاضا و به تبع آن بالا رفتن دما  زیرساخت های لازم آماده است و شرایط  به صورت ثانیه به ثانیه نظارت می شود تا از عرضه پایدار و قابل اعتماد در سراسر استان اطمینان حاصل شود. 

گرما می تواند زیرساخت های برق را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل تجهیزات انتقال و تولید نیز برای مدیریت هر گونه تاثیر بالقوه به دقت تحت نظر گرفته شده است. مهندسان شرکت برق هیدرا کبک که برق 4.4 میلیون نفر در استان را تامین می کند می دانند که امواج گرما تاثیر زیادی بر تجهیزات یا شبکه آن ندارد و برنامه های اضطراری برای شرایط آب و هوایی مختلف در نظر گرفته شده است. سندریکس بوچارد، سخنگوی شرکت برق هیدرا کبک در بیانیه ای اعلام کرده است: ما گاهی اوقات تصمیم می گیریم وقفه هایی برنامه ریزی شده  در ارائه خدمات را  به منظور تعمیر و نگهداری انجام دهیم تا مطمئن شویم مشتریانمان به تهویه مطبوع دسترسی دارند.  تهویه مطبوع پنج درصد از مصرف برق یک خانوار در کبک را تشکیل می دهد، بنابراین تاثیر امواج گرمای آن ناچیز است. موج گرمای کنونی برای سیستم‌های شبکه کانادا نگرانی ایجاد نمی‌کند، اما همیشه این پتانسیل وجود دارد که امواج گرمایی نزدیک و بیش از 40 درجه سانتیگراد برق را قطع کنند. 

کارشناسان می گویند که قطع برق در طول موج گرما می تواند جان انسان ها را در معرض خطر قرار دهد، به همین دلیل آمادگی جهت جلوگیری از این اتفاق بسیار مهم است.  مطالعات نشان می دهد که اگر قطعی برق دو تا سه روزه با موج گرما همراه شود، مرگ و میر ناشی از گرما می تواند  به هزاران نفر برسد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید