اخباراخبار کانادا

آیا ممنوعیت خرید خانه توسط خارجی ها، بازار مسکن کانادا را مقرون بصرفه می کند؟

کانادا- از ژانویه 2023، برخی از خریداران خارجی از خرید ملک مسکونی در کانادا منع می ‌شوند. دولت ادعا می کند این ممنوعیت باعث ارزان تر شدن قیمت مسکن می شود. اما بسیاری از کارشناسان  معتقد نیستند که این ممنوعیت دو ساله تاثیر زیادی بر قیمت ها داشته باشد. زیرا خریداران غیرمقیم سهم کمتری در بازار املاک دارند.

برندون اوگموندسون، اقتصاددان ارشد از بریتیش کلمبیا، این را  یک تصمیم سیاسی می داند تا اقتصادی. بسیاری از مردم معتقدند سرمایه ‌گذاران خارجی قیمت خانه را افزایش می ‌دهند،  در حالی که دلیل واقعی آن نرخ های بهره پایین و عرضه بسیار محدود مسکن است.

داده های محدودی برای ردیابی خریداران خارجی وجود دارد. در چهار استان و یک قلمرو که در برنامه آمار مسکن کانادا در سال 2020 گنجانده شدند، تنها بین دو تا شش درصد از املاک مسکونی مالک غیر مقیم داشتند. در بریتیش کلمبیا، تنها حدود 1.1 درصد از معاملات انجام شده در 2021 توسط خریداران خارجی بود. این رقم در سال 2017 و قبل از اعمال مالیات خریداران خارجی و مالیات املاک خالی 3 درصد بود.

ویک سینگ، استادیار دانشکده مدیریت تد راجرز در دانشگاه متروپولیتن تورنتو ، می ‌گوید: درصد خریداران خارجی بسیار پایین است. گمانم دولت می خواست کاری انجام داده باشد و هدف قرار دادن خریداران خارجی آسان ترین کار بود.

دانشجویان خارجی مجاز به خرید ملک هستند اما باید طی 5 سال قبل از خرید، هر سال 244 روز در کانادا حضور داشته باشند. ضمن اینکه نمی توانند ملک بالای 500 هزار دلار خریداری کنند.

کارگران خارجی در صورتی که سه سال از چهار سال قبل از خرید در کانادا زندگی و کار کرده باشند، مجاز به خرید خواهند بود.

اتباع خارجی با اقامت موقت، پناهندگان، دیپلمات‌ ها، کارکنان کنسولی و اعضای سازمان‌ های بین‌ المللی ساکن کانادا می ‌توانند ملک خریداری کنند. اما شرکت های خارجی و نهادهای کانادایی تحت کنترل خارجی، از خرید ملک منع خواهند شد.

افراد غیر مقیم که قانون را نقض کنند و یا مشاوران املاک و وکلای آنها تا 10 هزار دلار جریمه خواهند شد. دولت فدرال همچنین می تواند با دریافت حکم دادگاه عالی استان محل خرید ملک، برای فروش آن اقدام کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید