علم و دانش

آیا قارچ جادویی می تواند جایگزین مسکن مخدر اکسی کودون شود؟ 

 

بر اساس تحقیقات جدید، تزریق سیلوسایبین – عنصر کلیدی در به اصطلاح قارچ جادویی – می ‌تواند تسکین دائمی دردهای مزمن را ارائه دهد.

تیمی از پژوهشگران دانشگاه میشیگان دریافتند که موش‌ هایی که داروی روان‌ گردان مصرف می‌ کنند در مقایسه با حیواناتی که این دارو را دریافت نکرده ‌اند، برای هفته ‌ها حساسیت کمتری نسبت به درد داشتند. نتایج به دست آمده نشان می دهد که این دارو مسیرهای مغز را تغییر می دهد.

دانشمندان بر این باورند که بسیاری از شرایط درد مزمن نتیجه تغییرات مغز و نخاع است، نه فقط قسمتی از بدن که درد دارد. سیلوسایبین ممکن است به جای درمان علائم درد، این مسیرها را اصلاح کند.

در مطالعه جدید، به پای موش‌ ها فرمالدئید تزریق شد تا درد مزمن را شبیه ‌سازی کنند. چنین تزریق هایی می تواند منجر به حساسیت بیش از حد یک ماهه یا بیشتر شود. بنابراین، در حالی که این درد مانند فردی که دچار آسیب کمر یا سایر تجربه ‌های درد مزمن است، نیست، این یکی از راه‌ های دانشمندان برای مطالعه درد طولانی ‌مدت است.

سپس به حیوانات آزمایشگاهی یک تزریق با دوز پایین سیلوسایبین، یک تزریق با دوز بالا، یا یک تزریق دارونما داده شد.

گروه با دوز پایین 1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، معادل یک میکرودوز، در حالی که گروه با دوز بالا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، دوز داروی روان گردان دریافت کردند.

در طول ماه بعد، دانشمندان مرتبا آنها را در معرض گزش ناخوشایند پا یا صفحه داغ زیر پایشان قرار دادند و مدت زمانی که طول کشید تا ناراحتی خود را نشان دهند، ثبت کردند.

در مقایسه با پاسخ‌ های درد موش‌ ها که قبل از تزریق ثبت شد، موش‌ های سیلوسایبین با دوز بالا و پایین نسبت به درد پا حساسیت کمتری داشتند. 

نکته مهم این است که موش‌ هایی که تزریق فرمالدئید دریافت نکرده ‌اند، تفاوتی در حساسیت درد پس از مصرف سیلوسایبین نشان ندادند، که نشان می‌ دهد این دارو به طور خاص به حیواناتی که درد مزمن را تجربه می‌ کنند کمک می‌ کند.

نتایج پژوهش در ژورنال Current Biology منتشر شده و به تحقیقات علمی فزاینده‌ ای افزوده شد که به ما بینشی در مورد پتانسیل درمانی سیلوسایبین می ‌دهد. با این حال، قبل از درمان درد افراد با سیلوسایبین، تحقیقات بیشتری لازم است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید