علم و دانش

آیا شغل شما خطر مرگ زودهنگام را افزایش می دهد؟ شاید! 

یک مطالعه جدید منتشر شده در Science Daily نشان می دهد که شرایط شغلی نامطمئن می تواند خطر مرگ زودرس را افزایش دهد.

این مطالعه که توسط شورای تحقیقاتی سوئد برای سلامت، زندگی کاری و رفاه، تامین مالی شد، برای بررسی تاثیر اشتغال نامطمئن بر مرگ زودهنگام، صورت گرفت. 

شغل متزلزل به مشاغل قراردادی کوتاه مدت، موقت و مشاغل با دستمزد پایین اطلاق می شود. تئو بودین، یکی از نویسندگان مقاله، استادیار موسسه پزشکی محیطی کارولینسکا، می گوید: این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد تغییر از شغل نامطمئن به شغل مطمئن می تواند خطر مرگ را کاهش دهد. 

محققان از داده‌ های ثبت شده بیش از 250 هزار فرد شاغل بین 20 تا 55 سال در سوئد استفاده کردند که در دوره ‌ای بین سال‌ های 2005 تا 2017 جمع ‌آوری شده بودند. این داده‌ ها هم شامل افرادی بود که از شرایط کاری ناامن به شرایط کاری امن منتقل شدند و هم افرادی که در شرایط کاری ناامن باقی ماندند.  این مطالعه نشان داد افراد گروه نخست در مقایسه با افرادی که در مشاغل نامطمئن باقی مانده اند، بدون توجه به آنچه پس از آن اتفاق افتاده است، 20 درصد کمتر در معرض خطر مرگ قرار دارند. اگر آنها به مدت 12 سال در شغل مطمئن بمانند، خطر مرگ 30 درصد کاهش می یابد.

نوریا ماتیلا سانتاندر، استادیار و یکی از نویسندگان مقاله توضیح می دهد: استفاده از این پایگاه داده بزرگ جمعیت به ما امکان می دهد تا عوامل زیادی که می توانند بر مرگ و میر تاثیر بگذارند، مانند سن، بیماری های دیگر یا تغییرات زندگی مانند طلاق را در نظر بگیریم. بر این اساس می توانیم نسبتا مطمئن باشیم که تفاوت در مرگ و میر ناشی از بی ‌ثباتی شغل است تا عوامل فردی. نتایج مهم هستند زیرا نشان می دهند اگر ما ناامنی شغلی را کاهش بدهیم، می توانیم از مرگ و میر زودرس در سوئد جلوگیری کنیم.

در حالی که مطالعه سوئدی دقیقا نشان نداد که چگونه شغل ناپایدار منجر به مرگ زودرس می شود، احتمالا ترکیبی از علل در آن نقش دارد. افرادی که به صورت نامطمئن مشغول به کار هستند بیشتر از ناامنی اقتصادی و کمبود نیازهای مادی همراه با شرایط کاری خطرناک و استرس مزمن رنج می برند که همگی می توانند منجر به مرگ زودرس شوند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید