مقالاتمقالات اجتماعی

آیا سیاست مهاجرتی کانادا روشن فکرانه است؟

روشن فکرانه یا لیبرال بودن سیاست مهاجرتی یعنی هر کسی می ‌تواند به یک کشور مهاجرت کند؛ تنها کافی است همه قوانین کشور مورد نظر را رعایت کند، باری اضافی بر دوش جامعه نباشد، شغل داشته باشد و تمام مدارک مورد نیاز را تکمیل کرده باشد. کشورهای اتحادیه اروپا دارای سیاست مهاجرتی لیبرال هستند اما به نظر نمی رسد که کانادا، سیاست مهاجرتی مشابهی داشته باشد.

تنها افراد مشخصی می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند، به عنوان مثال فرض کنیم فردی در کانادا بزرگ شود، مدرک دیپلمش را بگیرد و حتی یک کارگر ماهر باشد، باز هم سیستم مهاجرتی کانادا اجازه نمی دهد که این فرد امتیاز لازم برای مهاجرت به کانادا را کسب کند.

در عوض سیاست مهاجرتی کانادا بسیار تکنوکراتیک (فن سالارانه) است که یعنی دولت به طور مداوم معیارها را تغییر می دهد، تا مهاجرانی که بیشترین شانس موفقیت در کانادا را دارند شناسایی کند. به عبارت دیگر دولت مدام تأثیر مهاجرت بر اقتصاد کانادا را زیر نظر دارد و سیاست مهاجرتی را به گونه ای تنظیم می کند تا مطمئن شود که اقتصاد این کشور با وجود مهاجران همچنان به رشد خود ادامه می دهد و نرخ تغییری نمی کند.

حتی سیاست های مهاجرتی خانواده محور کانادا نیز به اندازه ایالات متحده لیبرال نیست. به این دلیل که:

  • – در ایالات متحده، هیچ سهمیه مشخصی برای تعداد والدین افرادی (که حق شهروندی دریافت کرده اند) که قصد دارند براساس قانون مهاجرت، والدین خود را به ایالات متحده ببرند وجود ندارد. در کانادا این شانس تنها برای یکی از والدین وجود دارد، در ضمن به دلیل اینکه زمان انتظار بسیار طولانی است، والدین خیلی از افراد عملا از ورود به کانادا محروم می شوند. دولت کانادا معتقد است وجود این افراد باعث افزایش بار سیستم بهداشتی و درمانی این کشور می شود، به همین دلیل چنین سیاست سختگیرانه ای را در این زمینه وضع کرده است.
  • .
  • – در ایالات متحده فرد مهاجر بعد از دریافت حق شهروندی می تواند بعد از 6 سال برای حمایت از فرزندان مجرد بالای 21 سال و بعد از 11 برای حمایت از فرزندان متاهل بالای 21 سال خود اقدام کند. اما در کانادا چنین قانونی اصلا وجود ندارد.
  • – در ایالات متحده فرد می تواند 13 سال پس از دریافت حق شهروندی، حامی خواهر و بردار خود شود اما انجام این کار در کانادا ممکن نیست.

در میان کشورهای توسعه یافته، استرالیا از نظر نرخ و فلسفه مهاجرت، شباهت زیادی به کانادا دارد؛ با این وجود بسیار تکنوکراتیک تر از کانادا است. زیرا دولت استرالیا هر چند وقت یک بار فهرستی از مشاغل واجد شرایط را برای کارگران ماهر تهیه می کند و به افرادی که حداقل یکی از این مهارت ها را داشته باشند، اولویت می دهد. در صورتی که تقاضا برای یک شغل ماهر خاص کاهش یابد، دولت آن شغل را از لیست حذف می کند.

تمام این شواهد نشان می دهند که لیبرال بودن سیاست مهاجرتی کانادا، بیشتر یک افسانه است تا واقعیت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید