اخباراخبار کانادا

آیا راندن اتومبیل الکتریکی به صرفه است؟ 

پاسخ این سوال به استان محل زندگی و اینکه چقدر رانندگی می کنید، بستگی دارد. 

 بسام جاوید، پژوهشگر و کاندیدای دکتری UBC می گوید: هزینه کل وسیله نقلیه الکتریکی در سراسر کانادا، بسته به محل زندگی و همچنین نحوه زندگی شما متفاوت است. 

در یک مطالعه اخیر هزینه کل مالکیت اتومبیل الکتریکی و یک وسیله نقلیه بنزینی در طول هفت سال (میانگین طول عمر یک اتومبیل) بررسی و مقایسه شده است. 

محققان قیمت اتومبیل، یارانه های استانی، هزینه تعمیر و نگهداری، بنزین، برق، ایستگاه شارژ، ارزش بازفروش اتومبیل و مسافتی که کانادایی ها بطور متوسط در روز طی می کنند را در نظر گرفتند. 

بسام می افزاید: یک وسیله نقلیه برقی گران ‌تر از بنزینی است، اما هزینه هر کیلومتر رانندگی با آن پایین تر است. برای ارزان تر شدن آن نسبت به اتومبیل بنزینی، یا باید مسافت پیموده شده را بالا برد و یا اتومبیل را برای مدت طولانی تری در اختیار داشت. 

بسام برای مقایسه، دو اتومبیل (مدل و برند یکسان) یعنی Hyundai Kona  بنزینی را با نسخه الکتریکی آن مقایسه کرد. 

در بریتیش کلمبیا، مالک یک Kona الکتریکی باید طی 7 سال، 64 کیلومتر در روز رانندگی کند تا هزینه آن سر به سر شود. اما بریتیش کلمبیایی ها فقط 34 کیلومتر در روز رانندگی می کنند و این یعنی هزینه اتومبیل برقی حدود 8 هزار دلار بیشتر از نسخه بنزینی آن است. 

کبکی ها به لطف الکتریسیته ارزان و یارانه های سخاوتمندانه استانی، حدود 2400 دلار بیشتر برای اتومبیل الکتریکی (در مقایسه با بنزینی) خرج می کنند. همچنین مالک اتومبیل الکتریکی در کبک 46 کیلومتر در روز رانندگی کند، بنابراین رسیدن به نقطه سر به سر آسان تر است. 

ساکنان نوناووت با بالاترین هزینه های مالکیت اتومبیل های الکتریکی روبرو هستند. این هزینه بطور تخمینی 18 هزار دلار در طول عمر یک وسیله نقلیه – با نیاز به رانندگی 181 کیلومتر در روز می باشد. 

هزینه مالکیت اتومبیل الکتریکی در آلبرتا و انتاریو 11 هزار دلار (در طول عمر هفت ساله) با نیاز به رانندگی روزانه 96 کیلومتر در آلبرتا و 88 کیلومتر در انتاریو است. 

اگر کسی هستید که قرار است به مدت 10 سال یک وسیله نقلیه را نگه دارید و حداقل 65 کیلومتر در روز رانندگی می کنید، می توانید با راندن اتومبیل الکتریکی مقداری پول پس انداز کنید. 

این مطالعه همچنین نشان داد دارندگان اتومبیل های برقی می‌ توانند با انتخاب یک کلاس کوچک ‌تر و  اجتناب از گزینه ‌های لوکس، به میزان قابل توجهی در هزینه صرفه‌ جویی کنند. 

اما یکی از عواملی که در این مطالعه به آن پرداخته نشد، بیمه بود. مطالعه اخیر آژانس رتبه‌ بندی اعتبار Morningstar DBRS نشان داد مالکان اتومبیل های برقی ممکن است به دلیل افزایش محبوبیت این اتومبیل ها، در سال‌ های آینده شاهد افزایش نرخ بیمه خود باشند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید