اخباراخبار کانادا

آیا ده ها سال، افسردگی را اشتباه درمان کردیم؟

تجزیه و تحلیل جدید درباره علل دچار شدن به افسردگی، آنچه تا به امروز درباره این عارضه رایج می دانستیم را تغییر داده و استفاده از داروهای ضدافسردگی را به چالش کشیده است. 

در گزارش تحقیقاتی – حاوی نتایج بازبینی 17 طرح مطالعاتی که 20 جولای در نشریه Molecular Psychology  منتشر شده – فرضیه چندین ساله درباره اینکه افسردگی به دلیل پایین بودن میزان  سروتونین ایجاد می شود، مورد بررسی قرار گرفته و هیچگونه ارتباط مستمری بین سروتونین و افسردگی یافت نشده است. 

این تئوری که افسردگی، ناشی از عدم تعادل شیمیایی در مغز است، از دهه 1960 مطرح بوده، اما بسیاری از کارشناسان در این مورد تردید داشته و معتقدند که این نظریه ساده انگاری آشکار یک بیماری پیچیده است.

دکتر جوآنا مونکریف، استاد روانپزشکی در دانشگاه لندن و نویسنده اصلی این گزارش، گفت: تئوری سروتونین بسیار قدیمی است و از دهه 90، زمانی که صنعت داروسازی شروع به ترویج آن کرد، بسیار محبوب شده است. اما از حدود سال 2005 یا اندکی قبل تر، شایعاتی مبنی بر متناقض بودن شواهد، وجود داشته است. 

مونکریف و تیمش نه تنها نظریه سروتونین را به چالش کشیده اند، بلکه یک گام فراتر رفته و می گویند داروهای ضدافسردگی بی اثر هستند و تا حد زیادی مانند دارونما عمل می کنند. 

این تحقیقات نشان می‌ دهد که افسردگی به تنهایی ناشی از سروتونین پایین نیست، اما آیا این تجزیه و تحلیل می ‌تواند بر روش درمان افسردگی در آینده تاثیر بگذارد؟ آیا داروهای ضد افسردگی موثر هستند؟.

اعتقاد بر این است که داروهای ضد افسردگی بر انتقال ‌دهنده‌ های عصبی و پیام‌ رسان‌ های شیمیایی در مغز مانند سروتونین و دوپامین تاثیر می ‌گذارند و می توانند خلق و خو را تغییر بدهند. افراد مبتلا به افسردگی با طیف گسترده ای از علائم، از جمله احساس مداوم غم و ناامیدی، بی اشتهایی، کم خوابی، خستگی، تحریک پذیری و از دست دادن علاقه به ارتباطات اجتماعی روبرو می باشند که می تواند بر زندگی روزمره آنها تاثیر بگذارد. در حالی که چگونگی کاهش این علائم با داروهای ضدافسردگی دقیقا مشخص نیست، اما این داروها می توانند برای برخی از بیماران بسیار مفید باشند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید