اخباراخبار کانادا

آیا دموکراسی در کانادا رو به افول است؟

کانادا-  خشم، توهم و بی اعتمادی، این احساسات که در سال 2022 بر فضای سیاسی کانادا سایه انداخته اند، می توانند سلامت دموکراسی را به خطر بیندازند. 

پیتر مک‌ لئود، مدیر و موسس سازمان دموکراسی Mass LBP می ‌گوید: مردم به دنبال اجماع هستند و فضای سیاسی در حال حاضر به ایجاد آن کمک نمی کند. او با این حال امیدوار است که گفت و گوی عمیق تر و مشارکت بیشتر شهروندان دامنه دموکراسی کانادا را گسترش بدهد و نگرانی ها درباره فضای مسموم را کاهش بدهد.

دموکراسی در آمریکا نیز در حال افول است، در پی حمله به ساختمان کنگره ایالات متحده در ژانویه 2021، جنیفر وولوویچ، پژوهشگر آمریکایی دانشگاه سیمون فریزر، مقاله ای را در روزنامه ونکوور سان نوشت و از افول دموکراسی در کشورش ابراز تاسف کرد. وی همچنین هشدار داد که افزایش نفرت، عدم مسوولیت پذیری و درگیری های داخلی، دموکراسی در کانادا را نیز تهدید می کند. 

یکی از آسیب های پاندمی کووید-19، این بود که مردم احساس کردند قوانین و مقررات سختگیرانه، از جمله الزام پوشیدن ماسک در مکان های عمومی و اجباری بودن واکسیناسیون برای برخی مشاغل و همچنین محدودیت های سفر، آزادی های فردی شان را نقض کرده است.

بدتر اینکه این خشم و نارضایتی با تئوری های توطئه – همگی بی اساس – از جمله توطئه دولت برای سرکوب مخالفان و حتی کاهش جمعیت کشور، ادغام شدند. اواخر ژانویه 2021، کاروان آزادی و حامیان آنها که خواهان پایان محدودیت های مربوط به پاندمی بودند، در اتاوا تجمع کرده و خیابان های اطراف پارلمان را به مدت 3 هفته به اشغال خود در آوردند. دولت ترودو وضعیت اضراری اعلام کرد و اختیارات ویژه برای محدود کردن اعتراضات و مسدود کردن حساب های بانکی شرکت کنندگان را به اجرا گذاشت. برخورد بی سابقه و خصمانه دولت ترودو با مخالفان به خشم و بی اعتمادی مردم دامن زد. در کنار آن، جناح بندی های سیاسی، سرخوردگی اقتصادی و ظهور احزاب پوولیست (عوام گرا) را شاهد بودیم. 

فرانک گریوز، مدیر موسسه نظرسنجی EKOS Research، می ‌گوید اکثریت قریب به اتفاق کانادایی‌ ها به طور کلی از دموکراسی حمایت می‌ کنند، اما اعتماد به دولت به میزان بی سابقه ای کاهش یافته است. در نظرسنجی موسسه او از 1004 کانادایی در مورد اینکه آیا از فراخوان معترضان (کاروان آزادی) برای نادیده گرفتن الزام واکسیناسیون و به عبارتی نقض آشکار سیاست های تعیین شده از سوی دولت منتخب حمایت می کنند یا خیر، 22 درصد از پاسخ دهندگان اعلام کردند که از فراخوان حمایت می کنند. گریوز می گوید: این نشانه یک دموکراسی قوی و سالم نیست.

در حالی که کانادا در رتبه‌ بندی دموکراسی توسط سازمان ‌هایی مانند خانه آزادی تقریبا در بالای فهرست قرار دارد، اما رتبه آن در آخرین شاخص دموکراسی منتشر شده از سوی اکونومیست اینتلیجنس تنزل کرده است. در گزارش این سازمان به روند نگران کننده نارضایتی شهروندان کانادا از نهادهای سنتی دموکراتیک اشاره شده است. 

برخی از صاحبنظران اشکال را در عملکرد نهادهای کانادایی می بینند. از جمله مایکل چونگ، نماینده محافظه کار استدلال می کند که قدرت بیش از حد در دست نخست وزیر و رهبران احزاب متمرکز شده است. او اصلاحاتی را پیشنهاد می کند تا نفوذ هر یک از نمایندگان در مورد اینکه چه کسی در کدام کمیته پارلمانی منصوب می شود را افزایش دهد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید