علم و دانش

آیا دلفین ها ممکن است به آلزایمر دچار شوند؟

دلفین ها موجوداتی فوق العاده باهوش و اجتماعی هستند، ولی همچون انسان ها ممکن است با افزایش سن با ریسک ابتلا به بیماری زوال عقل روبرو شوند. نتایج به دست آمده از پژوهش جدیدی که گزارش آن در نشریه    European Journal of Neuroscience  منتشر شده است، حاکی از وجود نشانگرهای متعدد آلزایمر در مغز دلفین هایی که در آب های کم عمق گرفتار شده و مرده اند، می باشد. 

مارک داگلیش، پژوهشگر و نویسنده ارشد این گزارش مطالعاتی در عین حال می گوید که این کشف بصورت قطعی احتمال ابتلای موجودات دریایی به آلزایمر را ثابت نمی کند. اما می تواند علت گرفتار شدن دلفین ها در آب های کم عمق را توضیح بدهد. 

داگلیش و همکارانش برای یافتن پاسخ این سوال که چگونه می توان از این اتفاق جلوگیری کرد، مغز 22 دلفین مسن از پنج گونه مختلف را که همگی در آب های ساحلی اسکاتلند سرگردان شده بودند، بررسی کردند. در این گروه، سه دلفین نشانگرهایی را نشان دادند که برای تشخیص آلزایمر در انسان استفاده می ‌شوند. 

هنگام تشخیص آلزایمر در انسان، پزشکان به شناسایی شواهد فیزیکی در مغز و همچنین  تغییرات رفتاری مرتبط با آن نیاز دارند – مواردی مانند کاهش حافظه، یا مشکل در انجام مکالمه و انجام وظایف. داگلیش می افزاید: این در مورد دلفین ها نیز صدق می کند. برای تشخیص قطعی ابتلای دلفین ها به زوال عقل باید ثابت کنیم که حیوانات نشانه های نقص شناختی را نشان می دهند و این را فقط می توان در یک حیوان زنده ارزیابی کرد. در حالی که ما فقط به حیوانات مرده دسترسی داشتیم. 

داگلیش می گوید در مطالعات آینده همچنین باید عوامل محیطی در نظر گرفته شوند. برخی از دلفین های شرکت داده شده در طرح پژوهشی در آب های عمیق زندگی می کنند و ممکن است قرار گرفتن مغز آنها در معرض سطوح پایین اکسیژن برای مدت طولانی به تجمع شرایط مشابه آلزایمر در مغز کمک کند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید