علم و دانش

آیا درج هشدار اعتیادآور روی غذاهای ناسالم می تواند به چاقی مفرط پایان بدهد 

یک بررسی بزرگ نشان داد که درج برچسب اعتیادآور روی بسته بندی چیپس، شکلات و بستنی می تواند به کاهش نرخ چاقی کمک کند. 

محققان می گویند یک نفر از هر هفت بزرگسال و کودک علیرغم اطلاع از پیامدهای مخرب چاقی و اثرات آن بر سلامت جسمی و روانی، به مصرف غذاهای فوق فرآوری شده وابسته است و در صورت عدم مصرف این غذاها با علائم ترک شدید روبرو می شود. البته دانشمندان قبل از این نیز غذاهای ناسالم را در رده مواد مخدر و اعتیادآور قرار داده بودند. 

در مطالعه جدید، محققان بین ‌المللی 281 مطالعه از 36 کشور مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند اعتیاد به مواد غذایی فوق فرآوری شده توسط حدود 14 درصد از بزرگسالان و 12 درصد از کودکان تجربه می‌ شود.

الکساندرا دی فیلیسانتونیو، از موسسه تحقیقاتی بیومدیکال فرالین، ویرجینیا، می‌گوید: بیشتر غذاهایی که فکر می‌کنیم طبیعی یا کمتر فرآوری ‌شده هستند، انرژی را به شکل کربوهیدرات یا چربی تامین می ‌کنند، اما نه هر دو. در حالی که بسیاری از غذاهای فوق فرآوری شده، دارای سطوح بالاتری از هر دو هستند. 

مطالعات نشان داده ‌اند که کربوهیدرات ‌ها یا چربی‌ های تصفیه‌ شده سطوحی مشابه دوپامین خارج سلولی را در مغز برمی‌انگیزد که با مواد اعتیادآوری مانند نیکوتین و الکل مشابه است. در حالی که تصور می شود افزودنی های غذایی به خودی خود اعتیادآور نیستند، ممکن است به اعتیادآوری کلی غذاهای فوق فرآوری شده کمک کنند. 

پژوهشگران می گویند تحقیقات دقیق بیشتری برای تعیین مکانیسم دقیقی که باعث واکنش های اعتیاد آور می شود مورد نیاز است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید