اخباراخبار کانادا

آیا دخالت خارجی در انتخابات فدرال حقیقت دارد؟

با توجه به اینکه خبر دخالت چین و دیگر قدرت‌های خارجی در انتخابات کانادا دهان به دهان می چرخد، اما جاستین ترودو همچنان راه انکار را در پیش گرفته است، اما چرا؟

سازمان اطلاعات امنیت کانادا (CSIS) یک سند را در فوریه 2021 در مورد مداخلات خارجی و فعالیت های خصمانه بازیگران دولتی در طول انتخابات 2019 در دسترس عموم قرار داد، در این سند آمده است:  .

« سازمان CSIS  برخی از تهدیدات مرتبط با انتخابات فدرال 2019 را مورد بررسی قرار داده و گزارش های طبقه بندی شده ای را در مورد ارزیابی این تهدیدات به پنل پروتکل عمومی رویدادهای مهم انتخابات (CEIPP) ارائه کرده است». میشل تسیر معاون مدیر عملیات CSIS ماه گذشته در مورد انتخابات 2021 در کمیته عوام اعلام کرد «ما شاهد فعالیت های مداخله جویانه خارجی به منظور تأثیرگذاری بر نتایج انتخابات بودیم».

حتی ترودو با وجود اینکه از ارائه جزئیات طفره می رود، می گوید تلاش هایی از سوی چین و سایر کشورها برای تأثیرگذاری بر انتخابات صورت گرفته است.

ترودو در پاسخ به سؤالات پیر پالیو رهبر حزب محافظه‌کار گفت: «کانادا و متحدانش مرتبا از جانب کشورهای خارجی مانند چین، مورد هدف قرار می گیرند؛ انتخابات نیز از این اصل مستثنی نیست.من نمی توانم بیشتر در این زمینه صحبت کنم، زیرا همه می دانند که اکثر مسائل مرتبط با امنیت ملی، نباید به صورت عمومی فاش شوند».

پالیو از این نظر با ترودو موافق است. او گفت ترودو نمی تواند تمام تحقیقات امنیتی صورت گرفته در مورد دخالت کشورهایی مانند چین و روسیه در انتخابات ما را افشا کند.

اما موضوع این نیست؛ مسئله اصلی، نحوه برخورد دولت ترودو با انتشار هرگونه اطلاعات در مورد دخالت های خارجی است.

زیرا سیاست دولت ترودو این است تا زمانی که مداخله در انتخابات، نتایج کل آن را زیر سوال نبرد؛ دولت هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه منتشر نکند.

به همین دلیل خیلی ها تصور می کنند که چون دولت هیچ گزارشی در مورد مداخلات خارجی در انتخابات منتشر نمی کند، پس هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. این امر باعث می شود که رای دهندگان کانادایی هیچ تصوری از دخالت های خارجی در انتخابات نداشته باشند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید