مقالاتمقالات اجتماعی

آیا دانشمندان راهی ساده برای تجزیه ماندگارترین آلاینده شیمیایی را یافته اند؟ 

تیمی از دانشمندان ادعا می کنند راهی ساده برای تجزیه کردن یکی از بزرگترین گروه های مواد شیمیایی ماندگار را کشف کرده اند. 

مواد شیمیایی مصنوعی PFAS (پرفلورآلکیل)، آلاینده هایی با آسیب های زیست محیطی و تهدیدات سلامتی انسان می باشند. در شبیه ‌سازی‌ های دقیق، مولکول‌ های PFAS – با پیوندهای کربن و فلوئور قوی که شکستن آنها بدون تلاش زیاد غیرممکن به نظر می ‌رسید – به سرعت تحت مجموعه ‌ای از شرایط ملایم تجزیه شدند. 

 ویلیام دیشتل، استاد شیمی دانشگاه نورت وسترن، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: دانش چگونگی تجزیه این مواد احتمالا مهمترین دستاورد این مطالعه است. 

تاکنون محققان نشان داده ‌اند که روش آنها یک دسته اصلی از مواد شیمیایی PFAS (پرفلورآلکیل) آن‌ هایی که حاوی اسیدهای کربوکسیلیک هستند و به اختصار PFCA نامیده می‌ شوند را تجزیه می ‌کند. با توجه به خطرات شناخته شده سلامتی ناشی از قرار گرفتن مزمن در معرض سطوح پایین ترکیبات PFAS، و مطالعات متعددی که آلودگی PFAS را در سطوح ناامن در منابع آب تشخیص می ‌دهند، انگیزه بالایی برای توسعه مجموعه‌ ای از تکنیک ‌ها برای فیلتر کردن PFAS از آب آشامیدنی وجود دارد. اما مواد شیمیایی PFAS پس از فیلتراسیون دست نخورده باقی می مانند و گزینه های کمی برای دفع کامل آنها وجود دارد. 

PFAS در دمای بسیار بالا، تجزیه می شود. اما این شیوه پرهزینه است و خطر انتشار بیشتر آلاینده ها را به همراه دارد. تحقیقات جدید که توسط بریتانی ترنگ، شیمیدان دانشگاه نور وسترن هدایت می شود، می تواند این امکان را فراهم کند. این تیم فرآیندی با انرژی کم ایجاد کردند که مواد شیمیایی PFAS را با استفاده از معرف‌ های ارزان قیمت در دماهای ملایم تجزیه می‌ کند تا در نهایت مولکول‌ های بی ‌ضرر حاوی کربن و یون‌ های فلوراید باقی بماند.

امید است که یافته های ترانگ و همکارانش را بتوان برای زدودن کارآمد PFAS از محیط زیست به کار گرفت. مواد شیمیایی ماندگار همه جا هستند و آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) بارها دستورالعمل های خود را در مورد سطوح ایمن آلودگی PFAS به روز کرده است، زیرا مواد PFAS خطرناک تر از آن چیزی است که تنظیم کنندگان تصور می کردند. آژانس اخیرا به دلیل محدود کردن تعریف مواد PFAS با انتقادات جدی روبرو شده است. ترانگ و همکارانش معتقدند با توجه به تغییر استانداردهای نظارتی و نگرانی ‌های فزاینده ایمنی، به راهکار سریع و ساده برای مقابله با آلودگی PFAS نیاز می باشد.

او و همکارانش روش خود را روی مولکول‌ های PFCA با طول‌ های زنجیره ‌ای مختلف آزمایش کردند و موفق شدند 10 مورد از آنها را تجزیه کنند. با توجه به اینکه تا به امروز بیش از 12000 ماده شیمیایی مختلف PFAS توسط EPA ایالات متحده به رسمیت شناخته شده، تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا می توان مواد بیشتری را با استفاده از رویکرد مشابه تجزیه کرد یا خیر، مورد نیاز است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید