اخباراخبار کانادا

آیا حباب مسکن کانادا ترکیده است؟

اخیرا برخی از اقتصاددانان اعلام کرده اند که حباب مسکن کانادا ترکیده است، آنها به کاهش قابل توجه قیمت مسکن نسبت به ماه ‌های فوریه و مارس استناد می کنند. اما متاسفانه شناسایی حباب های اقتصادی به این آسانی نیست و عوامل زیادی در این میان دخیل هستند.

به عبارت دیگر برای تعریف حباب بازار و ترکیدگی آن باید به سوالات مهمی در این زمینه پاسخ داد. به عنوان مثال باید کاملا  مشخص شود که منظور از حباب بازار چیست؟ آیا منظور سقوط قیمت است یا کاهش فروش، یا هر دو؟ تغییر و نوسان بازار چگونه اندازه گیری می شود؟ آیا به آمارهای ماه به ماه استناد می شود یا سال به سال؟

به عبارت دیگر تا معیارهای فوق و ده ها معیار مشابه مشخص نشوند، نمی توان در مورد وضعیت بازار مسکن اظهار نظر کرد.

گزارش اخیر RBC Economics حاکی از این است که کاهش پیش بینی شده فروش و قیمت مسکن در مدت اخیر به دلیل افزایش نرخ بهره بوده است. از آنجایی که انتظار می رود نرخ بهره همچنان افزایش یابد، به احتمال زیاد قیمت معیار ملی مسکن نسبت به زمان اوج 14 درصد کاهش یابد.

اما باید توجه داشته باشید که قیمت های معیار با قیمت های میانگین تفاوت دارند، زیرا در هنگام محاسبه آنها کیفیت و اندازه مسکن در طول زمان در نظر گرفته نمی‌شود.

در ضمن کاهش فروش و قیمت مسکن در برخی از مناطق بیشتر از سایرین بوده است. به عنوان مثال بازار مسکن کلگری در این مدت افت بیشتری را نسبت به بازار مسکن تورنتو تجربه کرده است.

از طرفی انجمن املاک و مستغلات کانادا اعلام کرده با فروکش کردن گرد و غبار ناشی از نرخ ‌های بهره، احتمالا تقاضا برای مسکن افزایش خواهد یافت. به عبارت دیگر  هر چند نمی‌توان انکار کرد که بازارهای مسکن نسبت به ماه فوریه کاهش قابل توجه ای را تجربه کرده اند. اما اینکه آیا این افت به معنی ترکیدن حباب مسکن است یا خیر؟ هیچ پاسخ قانع کننده ای برای آن وجود ندارد و همه چیز به دیدگاه خود فرد بستگی دارد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید